Zysk Chevron Corp poniżej oczekiwań

ARŻ, Reuters.
opublikowano: 28-01-2022, 16:17

Koncern energetyczny Chevron odnotował rozczarowujące wyniki kwartalne po tym, gdy spadek produkcji sprawił, że amerykański gigant nie zdołał w pełni skorzystać z rosnących cen energii na światowych rynkach, pisze Reuters

Koncern Chevron odnotował w czwartym kwartale 2021 roku skorygowany zysk w wysokości 5,1 mld USD, czyli 2,65 USD na akcję. Analitycy ankietowani przez Refinitiv spodziewali się, że zysk na akcję sięgnie 3,12 USD na akcję.

W okresie od października do grudnia 2021 r. koncern produkował średnio 3,12 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie, co oznacza spadek o 5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

W ubiegły czwartek akcje Chevron Corp wzrosły do najwyższego poziomu od czterech lat (135,37 USD), ponieważ inwestorzy spodziewali się, że rosnące ceny ropy naftowej wpłyną na zyski firmy. Przed otwarciem piątkowej sesji giełdowej akcje koncernu taniały o 3,5 proc.

Chevron był pierwszym gigantem naftowym, który ogłosił swoje wyniki za czwarty kwartał 2021 roku. Rozczarowanie niskim zyskiem może skłonić analityków do redukcji oczekiwań w przypadku pozostałych firm.

Chevron zdecydował się podnieść dywidendę o 6 proc. do 1,42 USD na akcję. „Spodziewam się, że 2022 r. będzie jeszcze lepszy jeśli chodzi o dywidendy. Jesteśmy bardziej wydajni pod względem kapitału i kosztów, co pozwala nam zwrócić więcej gotówki akcjonariuszom” - powiedział dyrektor generalny Michael Wirth.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane