Zysk netto CEZ wzrósł o 61 proc. w III kw.

Interfax.pl
15-11-2007, 12:37

Czeska spółka energetyczna CEZ, notowana na  giełdach w Pradze i w Warszawie, zwiększyła zysk netto o 61% rok do roku w III kw. do poziomu 8,41 mld CZK dzięki wzrostowi cen elektryczności oraz akwizycjom w Polsce i w Bułgarii - poinformowała spółka w komunikacie.

Spółka podwyższyła swoją prognozę zysku netto za cały 2007 r. o 18%.

"Zmieniamy nasze szacunki odnośnie zysku netto grupy CEZ za cały rok z 35,1 mld CZK do 41,4 mld CZK" - powiedział Petr Voboril odpowiedzialny w spółce za finanse.

Voboril powiedział, że spółka odniosła korzyści z przeprowadzonej w Czechach reformy podatkowej, zyskując 3 mld CZK.

Analitycy twierdzą, że jedną z przyczyn wzrostu zysku netto spółki jest 17% wzrost r/r cen elektryczności, co pomogło oddziałowi produkcji wewnętrznej firmy na osiągnięcie zyskowności. To z kolei pomogło CEZ-owi zrekompensować spadek popytu spowodowany łagodną zimą.

Eksperci twierdzą, że innym czynnikiem, który przyczynił się do wzrostu zysku netto, była konsolidacja zagranicznych akwizycji spółki - Elcho i Skawiny w Polsce oraz elektrowni w bułgarskim mieście Warna.

W ciągu pierwszych trzech kwartałów roku grupa CEZ osiągnęła zysk netto na poziomie 29,7 mld CZK, co stanowi wzrost o 34,8% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Spółka tłumaczy ten wynik wzrostem produkcji energii elektrycznej, wzrostem cen hurtowych, oszczędnościami na kosztach operacyjnych oraz działalnością spółki za granicą.

Działalność zagraniczna wniosła 4,3 bln CZK do zysku operacyjnego - o 0,3 bln CZK więcej niż w poprzednim roku.

Interfax.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Interfax.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Zysk netto CEZ wzrósł o 61 proc. w III kw.