Zyskają innowacyjne regiony

SACH
opublikowano: 12-07-2011, 00:00

W nowym rozdaniu funduszy spójności będzie więcej pieniędzy na innowacje i współpracę regionalną.

W nowym rozdaniu funduszy spójności będzie więcej pieniędzy na innowacje i współpracę regionalną.

Projekt unijnego budżetu na lata 2014-20 otwiera przed Polską nowe możliwości. W ramach polityki spójności nasz kraj ma dostać 80 mld EUR, czyli o 13 mld EUR więcej niż w obecnej perspektywie. To oznacza, że Polska pozostanie największym beneficjentem unijnej pomocy. Na co powinny pójść te pieniądze? Zdaniem Danuty Hübner, europosłanki i szefowej Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego (PE), więcej niż dotychczas pieniędzy należy przeznaczyć na innowacje.

— Polityka spójności jest nie tylko od tego, aby regiony odrabiały zapóźnienia, ale musi też mobilizować i wspierać potencjał każdego regionu. Dlatego z jednej strony będziemy nadal wspierać infrastrukturę, z drugiej — większa pomoc pójdzie na innowacyjność — powiedziała Danuta Hübner podczas spotkania o polityce spójności, zorganizowanego przez Centrum Strategii Europejskiej demosEuropa.

Należy bronić takiej polityki spójności, która wspiera wszystkie bez wyjątku kraje.

— Wprawdzie jest to pomoc na różnym poziomie, bo w ubogich regionach wynosi 200 EUR na głowę, a w najbogatszych 22 EUR, jednak nadal powinna być dla wszystkich. Pozostawienie jej tylko dla najuboższych byłoby nieefektywne. Również dlatego w nowym budżecie przeznaczymy więcej funduszy na współpracę między regionami — mówi Danuta Hübner.

Za wsparciem innowacyjności w ramach polityki spójności opowiada się też Ryszard Petru, główny ekonomista demosEuropa.

— Gdy się zastanowimy, gdzie umieścić jedno euro, aby dało największy wzrost, odpowiedzią będą nowe kraje Unii oraz Niemcy. To one wypracowują dziś wzrost gospodarczy UE. Wciąż jednak wschodzące państwa nie radzą sobie z wprowadzaniem innowacji. Niezbędna jest pomoc polityki spójności, dzięki której zwiększy się także ich konkurencyjność — mówi Ryszard Petru.

Komisja Europejska chce przyjąć nowy budżet podczas cypryjskiej prezydencji pod koniec 2012 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SACH

Polecane