Zyskom zagrozi akcyza

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 17-01-2006, 00:00

Po fatalnym pierwszym półroczu spirytusowa spółka znów przynosi zyski. A jaki będzie ten rok?

Polmos Lublin przedstawił szacunkowe wyniki na koniec 2005 r. W IV kwartale ubiegłego roku zysk netto sięgnął 4,8 mln zł i był o 200 tys. zł wyższy niż przed rokiem. Przychody wyniosły 136,2 mln zł (rok temu 98,6 mln zł).

Białe czy kolorowe

— Przychody ze sprzedaży osiągnięte w IV kwartale są o 20 mln zł wyższe w stosunku do prognoz z jesieni. To rezultat wzmocnienia pozycji firmy na rynku wódek kolorowych, ale także rozwoju i dynamicznego wejścia na rynek nieco mniej rentownych wódek białych — mówi Waldemar Wasiluk, wiceprezes ds. finansowych Polmosu Lublin.

Bogna Sikorska, analityk BGŻ, już kilka miesięcy temu, mimo fatalnego dla firmy I półrocza, wierzyła w jej powrót do zysków. Podkreślała jednak, że lubelska spółka musi twardo postawić na rozwój sztandarowej marki Żołądkowa Gorzka i poprawić relacje z dystrybutorami.

Najwyraźniej się to udało, choć z powodu słabszego pierwszego półrocza wyniki na koniec roku są gorsze od pierwotnych prognoz. Zysk netto w 2005 r. sięgnął 1,9 mln zł, podczas gdy pierwotne plany mówiły o 18 mln zł. Przychody ze sprzedaży łącznie z akcyzą wyniosły 349,3 mln zł wobec prognozowanych 458 mln zł (natomiast w 2004 r. wyniosły 337,7 mln zł).

Czy w tym roku Polmos Lublin utrzyma wzrostowy trend?

Klucz to podatki

Zdaniem Waldemara Wasiluka, zależy to w dużym stopniu od resortu finansów. Jeśli bowiem rząd zechce sfinansować becikowe podwyżką akcyzy na alkohol, sprzedaż zmaleje. Wiceprezes szacuje, że obecnie połowę ceny butelki za 20 zł stanowi akcyza i 22-proc. VAT. Pozostała kwota to koszty produkcji i marże producentów, hurtowników i sprzedawców detalicznych.

— Ważnym sygnałem jest to, że Polmosowi Lublin udało się zwiększyć sprzedaż. Rynek w ubiegłym roku, po podwyżce akcyzy o nieco ponad 3 proc., nie rozwijał się już bowiem tak szybko, jak poprzednio. Kolejna podwyżka negatywnie wpłynęłaby na wyniki producentów — podkreśla Bogna Sikorska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu