Zysków nie ma. Na razie

Paweł Zielewski
opublikowano: 03-03-2003, 00:00

Wirtualne 5 tys. zł, które pierwszego dnia 2003 roku na niby zainwestowaliśmy we wszystkie działające w Polsce fundusze inwestycyjne, topnieje w oczach.

Na wyniki funduszy akcyjnych po lutym lepiej nie patrzeć nie wziąwszy przedtem głębokiego oddechu. Gdyby wszystkie fundusze potraktować jako jeden — wówczas średni zysk po lutym z naszych wirtualnych 5 tys. zł wyniósłby minus 69,99 zł. Pioneer Sektora Usług FIO A pobił konkurentów na głowę uszczuplając nasze wirtualne konto aż o 189,60 zł. Najlepiej poszło CU FIO Polskich Akcji, który z wirtualnych 5 tys. zł zrobił już 5 083,71 zł.

Lutowe wyniki raz jeszcze potwierdziły, że fundusze papierów dłużnych stworzone zostały dla osób poszukujących spokoju i stabilizacji. Odliczając wszelkie koszty związane z zarządzaniem pieniędzmi, ich klienci i tak mogą spać spokojnie wiedząc, że przynajmniej nie stracili. Bez względu na to, w jednostki którego funduszu zainwestowali, zyskali. Niewiele, ale zawsze. Wirtualne 5 tys. zł w najgorszym wypadku przynios-łoby 5,17 zł zysku netto. W najlepszym: 43,60 zł na plusie.

Obserwatorzy rynku ponownie zwracają uwagę, że inwestowanie w jednostki funduszy inwestycyjnych nie może być traktowane jako sposób na zarobienie szybko dużych pieniędzy. Dwa miesiące roku to zdecydowanie zbyt krótko, by określić jakiekolwiek rozsądne perspektywy dla każdej z grup funduszy. Za cztery miesiące, czyli w połowie roku być może jakiś trend się wyklaruje.

Okiem eksperta

Mimo wszystko nadal uważam, że warto postawić w tym roku na zakup jednostek uczestnictwa funduszy akcyjnych. Inwestycja ta nie powinna być jednak traktowana krótkoterminowo. Najkrótszy horyzont czasowy to końcówka 2003 roku. Jeżeli ktoś chce zyskać cokolwiek w krótszym czasie, powinien raczej nastawić się na złożenie lokaty w banku.

Alfred Adamiec doradca inwestycyjny

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Zysków nie ma. Na razie