Zyta Gilowska popsuła trzeci filar emerytur

GN
06-07-2007, 00:00

Przeciwnicy emerytury małżeńskiej mówią, że zadbać o bliskich można w ramach III, a nie II filaru. Rząd nie robi nic, by do niego zachęcić.

Przeciwnicy emerytury małżeńskiej mówią, że zadbać o bliskich można w ramach III, a nie II filaru. Rząd nie robi nic, by do niego zachęcić.

Słabo rozwija się w Polsce III filar, czyli dobrowolne odkładanie na emeryturę. Praktycznie nie funkcjonują pracownicze programy emerytalne: z 3,6 mln przedsiębiorstw działających w Polsce utworzyło go tylko 1108. Skoro firmy nie troszczą się o pracowników, to może robią to oni sami? Też nie. Z 13,1 mln pracujących jedynie 840 tys. osób założyło indywidualne konto emerytalne (IKE). Eksperci nie mają kłopotów, by wskazać, dlaczego tak mało.

— Nie ma zachęty do odkładania, bo za taką trudno uznać to, że za kilkadziesiąt lat nie zapłaci się podatku od zysków. Poza tym limit wpłat jest zdecydowanie za niski — mówi Sebastian Buczek, prezes ING TFI.

Kilka miesięcy temu wydawało się, że rząd to rozumie. Anna Kalata minister pracy zapowiedziała nowelizację ustawy o IKE, która jej zdaniem miała szybko zwiększyć liczbę kont do 2 mln. Projekt, który przedstawiła, rozczarował ekspertów — podnosił wprawdzie 4,5 razy limit wpłat i dawał możliwość wcześniejszego wycofania części pieniędzy bez podatku, ale nie wprowadzał najbardziej oczekiwanej zmiany — możliwości odpisania wpłaty od podatku PIT. Ten nie najlepszy projekt stał się jeszcze gorszy po tym, jak zajęło się nim Ministerstwo Finansów. Obcięło podwyżkę limitu wpłat (zostaje 150 proc. średniej pensji). Utrzymała się możliwość częściowej wypłaty, ale resort finansów dorzucił w takim przypadku podatek Belki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zyta Gilowska popsuła trzeci filar emerytur