Żywioły windują odszkodowania

opublikowano: 06-09-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W pierwszym półroczu ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym o 13 proc. więcej niż przed rokiem - głównie za sprawą szkód majątkowych.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jaka była wartość odszkodowań wypłaconych przez ubezpieczycieli w pierwszym półroczu 2022
  • jaką część tej kwoty stanowiły odszkodowania z tytułu szkód spowodowanych ogniem i innymi żywiołami
  • ile ubezpieczyciele zarobili netto w pierwszym półroczu br.

Odszkodowania rosły w tempie 13 proc., a przypis składki zwiększył się zaledwie o 3 proc. w skali roku (35,5 mld zł). Tak wyglądało w branży ubezpieczeniowej pierwsze sześć miesięcy 2022 r. Łącznie ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym 22,5 mld zł, z czego 12,5 mld zł przypadło na segment majątkowy, w którym wzrost odszkodowań był dwucyfrowy (18 proc. r/r).

Z tytułu szkód spowodowanych ogniem i innymi żywiołami ubezpieczyciele wypłacili w pierwszym półroczu prawie 1,3 mld zł, aż o 66,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

– W porównaniu z ubiegłym rokiem zgłoszono znacznie więcej szkód związanych z wichurami, gradobiciami i pożarami. Większa była nie tylko ich liczba, ale też średnia wartość– mówi Andrzej Maciążek, wiceprezes Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU).

PIU już trzy lata temu sygnalizowała, że ze względu na zmiany klimatyczne wartość majątku, który należy chronić przed skutkami katastrof naturalnych, będzie w Polsce rosła w kolejnych latach. W raporcie przygotowanym we współpracy z Deloitte’em oszacowano łączne bogactwo Polski na ok. 22,5 bln zł w 2018 r. Tym samym wartość majątku, który podlegał ochronie przed pożarami, powodziami czy gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi była wyższa aż o 2,2 bln zł w porównaniu z 1995 r.

Najmocniej, bo aż o 1115 proc. r/r w segmencie majątkowym zwiększyły się wypłaty z tytułu gwarancji ubezpieczeniowych. PIU podkreśla, że tak silny wzrost wynika z faktu, że w 2021 r. wiele projektów budowlanych sektora publicznego zabezpieczanych przez zakłady ubezpieczeń było dopiero na początkowym etapie realizacji, kiedy gwarancje nie są uruchamiane.

Na ochronę majątku Polacy wydali o 6,8 proc. więcej niż rok temu – w pierwszym półroczu przypis składki wyniósł prawie 25 mld zł, z czego 2,48 mld zł przypadło na polisy od żywiołów (wzrost o prawie 15 proc.).

W ubezpieczeniach na życie składki byłe niższe o 5 proc. w skali roku i wyniosły 10,5 mld zł. Spadek dotyczył przede wszystkim polis inwestycyjnych. W tym czasie wartość świadczeń zwiększyła się o ponad 7 proc. do 10 mld zł. Największy wzrost wypłat (prawie o 25 proc.) dotyczył ubezpieczeń o charakterze inwestycyjnym i oszczędnościowym.

2,3 mld zł

Tyle wyniósł zysk netto polskich ubezpieczycieli w pierwszym półroczu 2022. To o 16 proc. mniej r/r. W ubezpieczeniach majątkowych wynik spadł o jedną czwartą, w życiowych wzrósł o 5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane