Żyżyński: bez podwyżek stóp do końca 2018 roku

opublikowano: 08-12-2017, 14:14
aktualizacja: 08-12-2017, 14:14

Jerzy Żyżyński z RPP zgadza się z prezesem NBP Adamem Glapińskim, że stopy procentowe nie zmienią się w Polsce do końca 2018 roku, informuje Reuters.

Glapiński mówił wcześniej w grudniu, że jeśli obecne prognozy Narodowego Banku Polskiego się potwierdzą, stopy procentowe nie zmienią się do końca 2018 roku. Pytany o tą opinię Żyżyński powiedział w piątek, że zgadza się z nią. Pomimo wzrostu inflacji, która w listopadzie doszła do 2,5 proc., najwyższej wartości od pięciu lat, Żyżyński nie ma obaw.

Jerzy Żyżyński
Zobacz więcej

Jerzy Żyżyński Grażyna Myślińska/FORUM

- Nie ma specjalnego zagrożenia. Inflacja bazowa jest wciąż niska – powiedział. – Gdybyśmy zbliżali się do górnej granicy celu inflacyjnego, wynoszącej 3,5 proc., wówczas można by rozważać, co dalej – dodał.

Żyżyński uważa, że inflacja cen detalicznych sama w sobie nie ma dużego znaczenia.

- Ważne jest, czy źródłem inflacji jest nadmierny popyt generowany przez kredyt. Tak nie jest w tym przypadku – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu