10 FIRM ZNALAZŁO PARTNERA DZIĘKI WIP

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 15-05-2000, 00:00

10 FIRM ZNALAZŁO PARTNERA DZIĘKI WIP

Na Dolnym Śląsku zakończyły się prace nad programem wspierania prywatyzacji

KRAJOBRAZ PO BITWIE: Najtrudniej było nam znaleźć chętnych na firmy z branży tekstylnej — mówi Dariusz Wit, dyrektor zarządzający Evip International, firmy doradzającej przy programie WIP. fot. Małgorzata Pstrągowska

19 państwowych firm z trzech województw podlegających wrocławskiej delegaturze Ministerstwa Skarbu Państwa zakończyło przygotowania do prywatyzacji w ramach Programu Wspomagania Inicjatyw Prywatyzacyjnych. 10 przedsiębiorstw już znalazło inwestorów. Projekt finansowała Unia Europejska, która w programie PHARE Ő96 przekazała na prywatyzację 3,6 mln euro.

Na terenie wrocławskiej delegatury Ministerstwa Skarbu Państwa zakończyła się kolejna edycja finansowanego z unijnych pieniędzy Programu Wspomagania Inicjatyw Prywatyzacyjnych. Program skierowany jest przede wszystkim do przedsiębiorstw małych i średnich.

Pomoc dla każdego

Firma doradcza Evip International przygotowała do przekształcenia 19 państwowych firm z terenów województw dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Udział w trwającym prawie dwa lata programie WIP był dobrowolny, ale i tak przekonanie do prywatyzacji pracowników każdego zakładu należało do najtrudniejszych zadań.

— Przedsiębiorstwa różniły się wielkością, kondycją ekonomiczną i reprezentowały różne branże: od przemysłu budowlanego, przez lekki, rolny, do przetwórczego. W dniu uruchomienia programu jedna trzecia firm przynosiła straty. Wielkość obrotów wahała się od 2 mln do 30 mln zł, a zatrudnienie od 16 do 500 osób. Dla jednych przygotowaliśmy program restrukturyzacji, innym szukaliśmy inwestorów i pomagaliśmy w negocjacjach — tłumaczy Dariusz Wit, dyrektor zarządzający w Evip International.

Szczęśliwcy na wydaniu

Do przekształcenia zakwalifikowano 15 firm. Cztery musiały przejść przez program naprawczy.

— Jedną firmę z tej czwórki, fabrykę mebli Dolmeb ze Świdnicy, chce kupić producent mebli, a reszta została wycofana z programu — mówi dyrektor Wit.

Na etapie ostatnich uzgodnień z inwestorami jest 10 przedsiębiorstw, jedna firma zawarła kontrakt menedżerski, a kolejna uzyskała zgodę KERM na prywatyzację bezpośrednią. Z trzech przedsiębiorstw wycofali się inwestorzy.

Przy wyborze ścieżki prywatyzacji przedsiębiorstwa najchętniej decydowały się na leasing pracowniczy oraz wniesienie firmy do spółki z udziałem inwestora zewnętrznego.

Zasobny fundusz

Przygotowanie każdego przedsiębiorstwa kosztowało około 15 tys. euro. Pieniądze pochodzą z programu PHARE Ő96, w którym na przygotowanie do przekształcenia polskich firm państwowych znalazło się 4,8 mln euro (prawie 14,5 mln zł wg kursu z 12.05.2000). W sumie skorzystają z nich 234 przedsiębiorstwa objęte działaniami delegatur MSP w Białymstoku, Bielsku-Białej, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Rzeszowie, Szczecinie, Poznaniu i Wrocławiu. Kilka programów już się zakończyło. Trwają jeszcze w delegaturach lubelskiej, łódzkiej, poznańskiej. PHARE Ő96 finansuje również przygotowania do prywatyzacji przedsiębiorstw komunalnych. Zgodnie z warunkami Unii, 9 mln euro z PHARE Ő96 musi zostać zagospodarowanych do końca 2000 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 10 FIRM ZNALAZŁO PARTNERA DZIĘKI WIP