10 lat niewoli Chodorkowskiego

  • Emil Górecki
opublikowano: 25-10-2013, 07:07

Dokładnie 10 lat temu wczesnym sobotnim rankiem antyterroryści wkroczyli na pokład odrzutowca by aresztować Michaiła Chodorkowskiego, wówczas najbogatszego Rosjanina, współwłaściciela koncernu paliwowego Jukos.

W poniedziałek 27 października 2003 r., po półtorej godziny trwania sesji, z powodu 13-procentowego spadku zawieszone zostały na godzinę obroty na moskiewskiej giełdzie, na której notowany był Jukos.

Wyświetl galerię [1/5]

Michaił Chodorkowski jest żonaty i ma czwórkę dzieci. O jego uwolnienie zabiega szczególnie najstarszy syn z pierwszego małżeństwa, mieszkający w USA Paweł Chodorkowski, który miesiąc temu odebrał w imieniu ojca nagrodę im. Lecha Wałęsy. Zdjęcia pochodzą z jego prywatnego archiwum.

W maju 2005 r. Michaił Chodorkowski został skazany na 9 lat pozbawienia wolności w syberyjskiej kolonii karnej, który obniżono mu do 8 lat. W lutym 2007 r. wysunięto przeciw niemu kolejne zarzuty – tym razem defraudacji i prania brudnych pieniędzy. Chodorkowski przegrał zarówno proces, jak i apelację. Ma pozostać w więzieniu do 2016 r. Obecnie przebywa w kolonii karnej w Siegieży w Karelii, blisko granicy z Finlandią.

Źródłem problemów Michaiła Chodorkowskiego była dzika prywatyzacja za czasów prezydenta Borysa Jelcyna. W końcówce jego pierwszej kadencji w 1996 r. cieszył się nikłym poparciem, a faworytem nadchodzących wyborów był komunista Gienadij Ziuganow, zapowiadający cofnięcie reform rynkowych. W kampanię Jelcyna zaangażowali się wówczas oligarchowie, udzielając rządowi olbrzymich pożyczek pod zastaw akcji największych państwowych firm, co prowadziło do ich prywatyzacji. Mechanizm miał wątpliwe podstawy prawne, dzięki czemu następny prezydent federacji Władimir Putin trzymał oligarchów w szachu. Michaił Chordorkowski w imieniu oligarchów proponował mechanizm usankcjonowania prywatyzacji, na co Putin się nie zgodził. Chodorkowski popadł w jego niełaskę również dlatego, że otwarcie krytykował jego politykę, domagał się przejrzystości i jasnych reguł działania administracji. Wspierał wiele organizacji społecznych oraz partie, z którymi urzędującemu prezydentowi nie było po drodze. Uwięzienie oligarchy jest więc odbierane jako ukrócenie ambicji politycznych oligarchów.

Niezależnie od oceny przejęcia Jukosu, nie jest tajemnicą, że to właśnie Michaił Chodorkowski uczynił z niej światowego potentata. Firma po restrukturyzacji i oddłużeniu stała się graczem na globalnym rynku ropy i rozmawiała o połączeniu z amerykańskim Chevronem. Spółka była zarządzana przez zachodnich menadżerów i jako jedna z nielicznych miała jawny akcjonariat.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / 10 lat niewoli Chodorkowskiego