Czytasz dzięki

10 najdziwniejszych przepisów drogowych świata

AD
opublikowano: 07-07-2015, 11:32

Gdzie pierwszeństwo na drodze mają wielbłądy, psa trzeba przypinać pasami a gdzie można auto prowadzić nago? Wyszukiwarka turystyczna Kayak.pl zebrała 10 najdziwniejszych przepisów drogowych świata.

1. Austria: Prędkość mierzą na oko

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich wielbłądy na drodze mają pierwszeństwo
Bloomberg

Pracownicy austriackiej drogówki szkoleni są w kontroli prędkości „na oko”, więc prowadząc po drogach tego kraju możesz dostać mandat za prędkość nawet bez radaru. Ze swoich umiejętności mogą korzystać, by ustalić przekroczenie prędkości w terenie z dozwoloną prędkością do 30 km/h. Dla kierowców oznacza to, że jazda 20 km/h w terenie z ograniczeniem do 10 km/h może skończyć się mandatem, nawet jeśli w pobliżu nie ma żadnego radaru.

2. Minnesota: jak przewozić goryle

Przepis drogowy stanu Minnesota w USA pozwala na przewóz w aucie goryli o ile siedzą na przednim siedzeniu pasażera. Kierowcy, którzy przewożą te zwierzęta na tylnym siedzeniu, muszą liczyć się z grzywną.

3. Chorwacja: zakaz przewozu kanistrów z benzyną

Ze względów bezpieczeństwa, w Chorwacji nie można mieć w aucie kanistrów z benzyną. Podobnie jak w Czechach, należy jednak obowiązkowo spakować komplet zapasowych żarówek.

4. ZEA: Wielbłądy z pierwszeństwem przejazdu

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich wielbłądy są symbolami wysokiego statusu. Szacunek do garbatych królów pustyni przejawia się również w zasadach ruchu drogowego - wielbłądy mają pierwszeństwo na drodze.

5. Chiny: bez lokalnego "prawka" nie pojedziesz

W Chinach międzynarodowe prawo jazdy nie wystarczy - trzeba najpierw ubiegać się o lokalne pozwolenie na prowadzenie auta, wydawane w Chinach. Aby je otrzymać, należy zdać egzamin teoretyczny sprawdzający znajomość tamtejszych zasad ruchu drogowego, a następnie złożyć podanie o wydanie specjalnego pozwolenia. Ponieważ cały proces jest bardzo czasochłonny, turystom którzy nie chcą podróżować taksówkami lub środkami komunikacji miejskiej, pozostaje wynajęcie samochodu z kierowcą lub przesiadka na rower.

6. Włochy: psa musisz przypiąć pasami

Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
×
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Podróżujący z czworonogami muszą we Włoszech pamiętać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa również swoim psom. Z kolei w Niemczech psy uważane są za „ładunek przewozowy” - co prawda nie ma nakazu zapinania pasów, ale muszą być one chronione przed upadkiem, np. w razie gwałtownego hamowania.

7. Islandia: ubezpieczenie od podmuchów wiatru

Podróżujący po Islandii muszą liczyć się z tym, że najprawdopodobniej spotkają ich przygody, dlatego przepisy drogowe zalecają posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia samochodu. Lokalne wypożyczalnie samochodu doradzają zatem ubezpieczenia m.in. od pyłu wulkanicznego i ekstremalnych podmuchów wiatru. Do tego ze względu na ukształtowanie terenu po połowie wyspy można poruszać się wyłącznie pojazdem z napędem na cztery koła. 

8. Anglia: Prawa ręka na samochodzie

Jeśli podróżujesz po Anglii, złapie cię pilna potrzeba fizjologiczna a do najbliższej stacji benzynowej z toaletą kawał drogi - jest ratunek. Przepisy pozwalają zatrzymać się "za potrzebą" na poboczu o ile będziesz przez cały czas trzymać prawą rękę na samochodzie. Nie podają, co w przypadku, gdy kierowca jest leworęczny.

9. Niemcy: Jazda nago dozwolona

Niemcy to bardzo liberalny kraj, jeśli chodzi o dobór ubioru do prowadzenia samochodu. Ponieważ pojazd jest własnością prywatną, dozwolona jest jazda nago. Również podróż bez butów nie jest wykroczeniem, przy czym zaleca się jednak, żeby kierowcy zakładali wygodne obuwie. Jeśli kierowca prowadzący samochód na bosaka będzie brał udział w wypadku, może utracić prawo do ubezpieczenia.

10. Kentucky: za kółko w kostiumie kąpielowym

W stanie Kentucky w USA kobiety mogą prowadzić samochód w stroju kąpielowym tylko wtedy, gdy mają pod ręką akcesoria do samoobrony lub są eskortowane przez dwóch policjantów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#1: Mandaty drogowe w Austrii

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD

Polecane