10 rad dla kupujących auta zagranicą

DI, Ergo Hestia
opublikowano: 26-11-2010, 18:08

Sprowadzasz używane auto z zagranicy? Koniecznie zerknij na te rady, możesz uniknąć przykrych niespodzianek.

Eksperci z Biura Likwidacji Szkód Ergo Hestii informują, że w co trzecim aucie sprowadzanym z zagranicy, którego historię weryfikowano w związku ze szkodą, znaleziono nieprawidłowości. Oto rady Ergo Hestii, które mogą uchronić przed wpadką.

10 rzeczy, które trzeba zrobić przed zakupem używanego samochodu:

1. Starannie przeczytać umowę zakupu pojazdu.

2. Jeśli sprzedającym nie jest osobiście właściciel wpisany w dokumentach pojazdu, sprawdzić wiarygodność pośrednika (osoba występująca w imieniu sprzedającego właściciela musi legitymować się imiennym pełnomocnictwem, należy zweryfikować jej tożsamość).

3. Upewnić się, jak wyglądają oryginalne dokumenty zagraniczne pojazdu. Ich wzory można znaleźć na stronie ministerstwa infrastruktury www.mi.gov.pl.

4. Dokładnie przeanalizować dane zawarte w zagranicznych dokumentach pojazdu (np. datę wyrejestrowania samochodu, dane identyfikacyjne pojazdu i jego właściciela, rodzaj i datę ostatnich czynności odnotowanych w dokumentacji samochodu).

5. Domagać się oryginałów zagranicznych dokumentów pojazdu oraz kompletnej dokumentacji pochodzenia auta.

6. Pamiętać, że „nie wszystko złoto, co się świeci”. Lśniący lakier nie oznacza, że samochód nie ma zaniżonego stanu licznika, czy nie uczestniczył w wypadku komunikacyjnym. Stan techniczny auta, ewentualne naprawy powypadkowe i faktyczny przebieg warto sprawdzić w specjalistycznym warsztacie. Autoryzowane serwisy aut danej marki są niejednokrotnie w stanie ustalić całą historię serwisowania i napraw w ASO także poza granicami Polski.

7. Sprawdzić, czy pojazd posiada oryginalne wklejki, winietki i oznaczenia. Ich brak może znaczyć, że samochód przechodził naprawy powypadkowe lub ktoś usiłuje zafałszować jego historię.

8. Sprawdzić, czy kupowany pojazd jest na pewno tym samym, którego dane figurują w załączonej do niego dokumentacji.

9. Porównać numer VIN z nadwozia i podszybia z dokumentami; dokładnie przyjrzeć się samemu numerowi nabitemu na nadwoziu, czy nie ma śladów mogących świadczyć o przerabianiu numeru VIN lub jego przeszczepieniu z innego auta.

10. Być zawsze przezornym!

Mechanik przy samochodzie (fot. Bloomberg)
Mechanik przy samochodzie (fot. Bloomberg)
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, Ergo Hestia

Polecane