100 mln zł dla firm z Pomorza

opublikowano: 04-12-2018, 22:00

Szansę na dofinansowanie dostaną firmy inwestujące w działania badawczo- -rozwojowe i planujące wdrożyć na rynek efekty swoich prac.

Od lutego 2019 r. będzie można składać wnioski w konkursie dotacyjnym nadzorowanym przez Agencję Rozwoju Pomorza. Przewidziana łączna pula unijnego finansowania dla przedsiębiorców wynosi 100 mln zł. O pieniądze mogą starać się pomorskie firmy, które planują realizację projektów badawczo-rozwojowych (B+R) i rozszerzenie niezbędnej do ich przeprowadzenia infrastruktury.Programem wsparcia objęci są również ci, którzy ten etap prac mają już za sobą, a teraz przystępują do wdrożenia powstałych w ich wyniku innowacyjnych produktów i rozwiązań.

— W jednym wniosku można ubiegać się o pieniądze np. na opracowanie innowacyjnego produktu i jednocześnie uruchomienie nowej linii do jego produkcji — zwraca uwagę Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Można zdobyć dofinansowanie na maksymalnie 80 proc. kosztów kwalifikowanych. Wysokość dotacji będzie uzależniona m.in. od typu projektu, wielkości firmy, rodzaju przewidywanych wydatków. Można zgłaszać się z koncepcjamibadań przemysłowych, strategią ochrony własności intelektualnej, ale także zakupu licencji od zewnętrznych podmiotów. Pieniądze przeznaczone będą też na budowę lub rozbudowę laboratoriów czy centrów badawczych i ich wyposażenie. Przedsiębiorcy mogą aplikować do konkursu w partnerstwie z innymi spółkami, jednostkami badawczymi, uczelniami, izbami gospodarczymi, klastrami itp. Punktować mogą zwłaszcza projekty spójne z inteligentnymi specjalizacjami z zakresu technologii środowiskowych — pozwalające na uzyskanie oszczędności surowców, energii czy ograniczające emisję substancji szkodliwych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu