Czytasz dzięki

100 mln zł dla Pomorskiego

opublikowano: 04-12-2018, 16:41

Szansę na dofinansowanie dostaną firmy inwestujące w badania i rozwój, planujące wdrożyć na rynek efekty swoich prac.

Od lutego 2019 r. będzie można składać wnioski w konkursie dotacyjnym nadzorowanym przez Agencję Rozwoju Pomorza. Przewidziana łączna pula unijnego finansowania dla przedsiębiorców wynosi 100 mln zł. O pieniądze mogą się starać pomorskie firmy, które planują realizację projektów badawczo-rozwojowych (B+R) i rozszerzenie niezbędnej do ich przeprowadzenia infrastruktury. Programem wsparcia objęci są również ci, którzy ten etap prac mają już za sobą, a teraz przystępują do wdrożenia powstałych w ich wyniku innowacyjnych produktów i rozwiązań. 

- W jednym wniosku można ubiegać się o pieniądze np. na opracowanie innowacyjnego produktu i jednocześnie uruchomienie nowej linii do jego produkcji. Konkurs nie stawia też granicy dofinansowania dla jednego podmiotu – zapowiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. 

Zdobyć można dofinansowanie na poziomie maksymalnie 80 proc. kosztów kwalifikowanych. Wysokość dotacji będzie uzależniona m.in. od typu projektu, wielkości firmy, rodzaju przewidywanych wydatków. Zgłaszać można się z koncepcjami badań przemysłowych, strategią ochrony własności intelektualnej, ale także zakupu licencji od zewnętrznych podmiotów. Pieniądze przeznaczone są dodatkowo na budowę lub rozbudowę laboratoriów czy centrów badawczych i ich wyposażenia. 

Przedsiębiorcy mogą aplikować do konkursu w partnerstwie z innymi spółkami, jednostkami badawczymi, uczelniami, izbami gospodarczymi, klastrami itp. 

Punktować będą zwłaszcza projekty spójne z inteligentnymi specjalizacjami z zakresu technologii środowiskowych – pozwalające na uzyskanie oszczędność surowców, energii czy ograniczające emisję substancji szkodliwych. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane