100 mln zł na inwestycje

Bartosz Dyląg
opublikowano: 05-09-2006, 00:00

Władze Włocławka negocjują inwestycję, która przyniesie ponad 100 miejsc pracy. Efektem rozmów ma być utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Władze Włocławka dążą do utworzenia na terenie miasta podstrefy, będącej rozszerzeniem już istniejącej specjalnej strefy ekonomicznej. Warunkiem powstania jest wejście inwestora. Trwają rozmowy z zagranicznymi firmami.

List intencyjny

Władze miasta, związane na tym etapie rozmów tajemnicą handlową, nie mogą ujawnić, jakie branże reprezentują potencjalni inwestorzy ani jaką wartość inwestycji zapowiadają. Nieoficjalnie mówi się o 100 mln zł.

— Najbardziej zaawansowane negocjacje prowadzimy z zachodnim inwestorem, który ma fabrykę we Włocławku. Inwestycja może przynieść ponad 100 nowych miejsc pracy — mówi Józef Waleczko, dyrektor biura nadzoru właścicielskiego.

Finalizacji projektu można spodziewać się jeszcze w tym roku. Podstawą rozpoczęcia procedury utworzenia specjalnej podstrefy będzie list intencyjny podpisany przez inwestora, w którym określona zostanie wartość inwestycji oraz liczba nowych miejsc pracy zadeklarowanych przez inwestora.

Do tej pory Włocławek rozmawiał ze strefami, które dysponowały wolną powierzchnią. Nowelizacja ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych daje dodatkowe możliwości istniejącym strefom, powiększając ich powierzchnię z 8 do 12 tys. ha.

— Z punktu widzenia ekonomicznego nie ma znaczenia, która specjalna strefa ekonomiczna zostanie rozszerzona we Włocławku. Wybór będzie zależał w głównej mierze od inwestora oraz instytucji, która zarządza daną strefą — twierdzi Karolina Janczak z Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Włocławek.

W chwili tworzenia podstrefy istotne będą dostępne wolne powierzchnie istniejących stref, a także odległość do biur zarządzającymi nimi.

Dodatkowe zwolnienia

Władze Włocławka zapewniają że najważniejszy jest inwestor oraz miejsca pracy, które ze sobą przyniesie. — Inwestycja w strefie oznacza wymierne korzyści także dla miejscowych przedsiębiorców, którzy będą współpracować z inwestorem w charakterze kooperantów — zauważa Karolina Janczak.

Atutem Włocławka jest centralne położenie w kraju, a także fakt możliwości przedstawienia oferty terenu przygotowanego kompleksowo do inwestycji.

— Poza korzyściami związanymi bezpośrednio z istnieniem SSE w formie pomocy publicznej, inwestor otrzyma pomoc organizacyjną i prawną, ważną dla przedsiębiorstw zagranicznych z uwagi na inne realia obowiązujące w Polsce — wyjaśnia Karolina Janczak.

Ponadto na podstawie uchwały rady miasta zostanie on zwolniony z podatku od nieruchomości. Zakres zwolnienia będzie zależny od wielkości inwestycji i nowych miejsc pracy, których utworzenie zadeklaruje.

— Dla inwestora nie są to duże sumy, ale takie zwolnienie tworzy klimat przyjazny inwestycjom — przyznaje Józef Waleczko.

Ponadto na terenie Włocławka PKN Orlen zbuduje fabrykę produkującą kwas tereftalowy. Odbiorcą ma być Mitsubishi Chemical Corporation. Inwestycja zlokalizowana na terenie Anwilu ma kosztować 1 mld zł, a przyniesie 100 nowych miejsc pracy.

Okiem eksperta

Nie brakuje argumentów „za”

Nowe inwestycje dają szansę na rozwiązanie problemu bezrobocia. Jest to szczególnie ważne dla takich regionów, jak województwo kujawsko-pomorskie, gdzie stopa bezrobocia sięga 20 proc.

Starania o utworzenie we Włocławku specjalnej strefy ekonomicznej nie są pierwszymi krokami władz miasta zmierzającymi do przyciągnięcia inwestorów. Z myślą o nich rada miasta podjęła już uchwały zwalniające z podatku od nieruchomości oraz umożliwiające uzyskanie dofinansowania na tworzenie nowych miejsc pracy. Utworzenie we Włocławku specjalnej strefy ekonomicznej dałoby władzom miasta kolejny — bardzo mocny — argument w negocjacjach z potencjalnymi inwestorami. Oprócz terenów inwestycyjnych, które, jak deklaruje urząd miasta, mogą zostać wyposażone w infrastrukturę dostosowaną do potrzeb inwestora, Włocławek mógłby zaproponować przedsiębiorcom ulgi podatkowe, które są bardzo atrakcyjną zachętą do podejmowania działalności gospodarczej.

Czynnikami przemawiającymi za lokalizacją nowych inwestycji właśnie we Włocławku jest bliskość dwóch ważnych ośrodków akademickich, które mogą stanowić zaplecze wykształconych kadr oraz sąsiedztwo dwóch parków przemysłowo-technologicznych (w Toruniu i Świeciu). Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych wskazuje ten obszar jako doskonałą lokalizację dla przemysłu chemicznego, elektromaszynowego i przemysłu zaawansowanych technologii.

Karolina Hołdun

starszy menedżer w Zespole Ulg i Dotacji Inwestycyjnych Ernst & Young

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Dyląg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / 100 mln zł na inwestycje