106 mln zł dla start-upów

opublikowano: 11-07-2016, 16:12

Fundusz Pożyczkowy Wspierania Innowacji pomoże firmom przejść z fazy startowej do fazy wzrostu.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wznawia instrument finansowania innowacyjnych projektów, który w poprzednich latach cieszył się sporą popularnością wśród młodych przedsiębiorców. Mowa o Funduszu Pożyczkowym Wspierania Innowacji, czyli dłużnej formie finansowania nowatorskich projektów. Tym razem w puli jest 106 mln zł. Wnioski o udzielenie pożyczki będą przyjmowane od 18 lipca 2016 r. 

Konkurs ma pomóc firmom płynnie przejść z etapu zalążkowego do fazy dynamicznego wzrostu. Stanowi więc uzupełnienie widocznej na rynku start-upowym „luki finansowej”. 

Zasady przyznawania finansowania: właściciel spółki kapitałowej może ubiegać się o udzielenie pożyczki w kwocie od 200 tys. zł do 2 mln zł, a jej wysokość nie może przewyższać równowartości kapitału pozyskanego od inwestora prywatnego w drodze emisji udziałów lub akcji. Każda złotówka zainwestowana przez fundusz venture capital lub anioła biznesu umożliwia pozyskanie przez spółkę 1 zł kapitału pożyczkowego oferowanego przez PARP.

Okres spłaty pożyczki w przypadku spółek w fazie startowej wynosi osiem lat, natomiast firm zarejestrowanych nie wcześniej niż 55 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wsparcie – sześć lat. Oprocentowanie jest stałe, wynosi 5 proc. rocznie. 

Konkurs wystartował w ramach pilotażowego projektu „Utworzenie i dokapitalizowanie Funduszu Finansowego Wsparcia Innowacji”, zainicjowanego jeszcze w poprzedniej perspektywie unijnej (Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 2007-13). Obecnie jest kontynuowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu