108 firm w Polskiej Strefie Inwestycji

opublikowano: 03-12-2018, 22:00

42 firmy korzystają ze zwolnień podatkowych na nowych zasadach. 64 jest w trakcie uzyskiwania decyzji.

4 września zaczęła funkcjonować Polska Strefa Inwestycji, nowe przepisy umożliwiające inwestorom uzyskanie zwolnień podatkowych. Przedsiębiorcy szybko ruszyli z projektami.

Mali górą

— Do 1 grudnia decyzje otrzymało 26 polskich firm, w tym dziewięć mikro- i małych, cztery średnie i 13 dużych, oraz 16 firm zagranicznych: jedna średnia i 15 dużych — mówi Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH).

Kolejne kilkadziesiąt firm już rozpoczęło proces uzyskania decyzji od zarządów 14 specjalnych stref ekonomicznych (SSE).

— Wśród firm z polskim kapitałem w procedowaniu są wnioski 22 mikro- i małych firm, ośmiu średnich i 17 dużych. Z zagranicy jest czterech przedsiębiorców średnich i 13 dużych — dodaje Mirosław Odziemczyk, który od 12 lat zajmuje się w PAIH specjalnymi SSE.

Podkreśla, że wyjątkowo dużo projektów płynie na wschód od Wisły. — Tylko w warmińsko-mazurskiej strefie decyzje otrzymało siedem polskich firm, podczas gdy we wszystkich 14 strefach — 26. To sygnał, że promocja Polski Wschodniej przynosi efekty — zauważa Mirosław Odziemczyk.

Wschód kusi

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zwolnienie podatkowe można dostać w związku z inwestycją w każdym miejscu kraju, a nie tylko na terenach objętych statusem SSE. Wysokość ulgi podatkowej zależy od lokalizacji inwestycji i wielkości firmy i wynosi 10-50 proc. dla dużych firm, 20-60 proc. dla średnich i 30- -70 proc. dla mikro- i małych.

— Obszary o wyższym bezrobociu, niewielkie i średniej wielkości miasta oraz tereny wiejskie otrzymają większe wsparcie. Decyzja o udzieleniu pomocy może zostać wydana nie tylko na realizację nowych projektów, lecz także w związku z planowanym rozwojem już istniejących przedsiębiorstw, np. utworzeniem nowego zakładu, zwiększeniemzdolności produkcyjnej, wprowadzeniem nowych produktów oraz wdrożeniem innowacji. Wyjątek stanowi województwo mazowieckie, gdzie na wsparcie mogą liczyć jedynie nowe inwestycje — mówi Paweł Tynel, dyrektor działu ulg i dotacji inwestycyjnych EY.

Zwolnienie podatkowe na obszarze SSE lub w regionie z najwyższą intensywnością (50 proc.), czyli w czterech województwach Polski Wschodniej, obowiązuje przez 15 lat. W pozostałych przypadkach jest to 10 lat. Ponieważ SSE na starych zasadach miały działać do 2026 r., to przedsiębiorcy, którzy odebrali zezwolenia przed wakacjami, mają do wykorzystania na zwolnienia podatkowe tylko 8,5 roku. Przedsiębiorcy muszą spełnić kryteria ilościowe — od 10 do ponad 100 mln zł inwestycji w przypadku sektora produkcyjnego i dużego przedsiębiorcy, a od 200 tys. do 2 mln zł w przypadku mikroprzedsiębiorcy, i jakościowe (m.in. zatrudnienie na etat, dodatki socjalne, itp.). Po złożeniu wniosku o decyzję powinni ją otrzymać w ciągu 30 dni. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane