11 TFI zamierza zarządzać FWP PKP

Cezary Pytlos
opublikowano: 18-04-2001, 00:00

11 TFI zamierza zarządzać FWP PKP

PKP otrzymało 11 wstępnych ofert w przetargu na wybór towarzystwa funduszy inwestycyjnych, które utworzy Fundusz Własności Pracowniczej i będzie nim zarządzać. Szacuje się, że zwycięskie TFI może zarządzać aktywami wartości 1 mld zł.

Nieoficjalnie wiadomo, że oferty na utworzenie i zarządzanie Funduszem Własności Pracowniczej PKP złożyli: Pioneer PP TFI z Pekao/Alliance TFI, Skarbiec TFI, DWS Polska TFI, Invesco TFI, Warta TFI, PKO/Credit Suisse TFI, CA IB TFI, ING BSK TFI, SEB TFI, TFI PZU oraz TFI Banku Handlowego.

Chętnych nie brakuje

— Oferty wstępne zakwalifikowaliśmy spośród dwudziestu, które do nas napłynęły — mówi Piotr Stachulski, zastępca dyrektora biura rachunkowości i obligacji PKP.

Podstawowym warunkiem przystąpienia do przetargu było przedstawienie projektu statutu funduszu, którego utworzenie zaplanowane jest na listopad. Ma to być specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty.

Zgodnie z warunkami zawartymi w ogłoszeniu przetargowym z 23 lutego, uczestnikami przetargu mogły być wyłącznie towarzystwa funduszy inwestycyjnych działające na podstawie zezwolenia KPWiG. Złożenie ofert wstępnych to początek drogi.

— Jest to przetarg dwustopniowy na zasadach ogólnych — twierdzi Roman Hajdrowski, rzecznik prasowy PKP.

W maju TFI, które przeszły pomyślnie wstępną weryfikację, muszą złożyć oferty ostateczne. Tym samym zakończy się pierwszy etap przetargu. Po dwóch tygodniach od otwarcia ofert ostatecznych nastąpi rozstrzygnięcie drugiego etapu przetargu i wybranie najlepszej oferty.

Wielkie pieniądze

Fundusz ma być formą udziału obecnych i byłych pracowników PKP w prywatyzacji firmy. Będzie do niego wpływać 15 proc. środków finansowych uzyskanych m.in. z każdej sprzedaży akcji i udziałów spółek wydzielanych z PKP oraz ze sprzedaży nieruchomości.

Wnioski o przyjęcie do funduszu trzeba złożyć do 2 lipca. Do uczestniczenia w Funduszu Własności Pracowniczej uprawnionych może być od 500 tys. do 600 tys. osób. Do końca marca zgłosiło około 100 tys.

Zarząd PKP szacuje, że do funduszu może wpłynąć przynajmniej około 1 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 11 TFI zamierza zarządzać FWP PKP