117,6 mln EUR do podziału dla polskich miast

opublikowano: 30-07-2019, 12:43

Najbiedniejsze miasta w kraju złożyły 200 wstępnych projektów w ramach programu Rozwój lokalny. Jego budżet to 117,6 mln EUR.

Małe i średnie miasta powalczą o pojedyncze granty w wysokości nawet 3-10 mln EUR, choć przed nimi jeszcze długa droga. W I etapie programu Rozwój lokalny, realizowanego przez Ministerstwo inwestycji i rozwoju, wpłynęło 200 wstępnych projektów - poinformował Związek Miast Polskich (ZMP).  Do II etapu przejdzie już tylko 50 miast, które przygotują kompleksowe plany rozwoju lokalnego, a w ostatnim etapie 15 z nich zostanie wybranych do realizacji. Będą wdrażane do 30 kwietnia 2024 r. 

„Program jest skierowany do gmin zakwalifikowanych w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do grona 255 małych i średnich miast z najtrudniejszą  sytuacją społeczno-gospodarczą” - informuje resort. 

Są wśród nich m.in. Elbląg, Lubin, Łańcut, Otwock czy Pułtusk. 

Program Rozwój lokalny, finansowany głównie z Funduszy norweskich i EOG na lata 2014 - 2021, wspiera samorządy w dążeniach do poprawy jakości życia w miastach. Jego całkowity budżet to 117,6 mln EUR, z czego 17,6 mln EUR to wkład z budżetu państwa. 

W I etapie przedsięwzięcia zostanie zrealizował największy w Polsce projekt szkoleniowo-doradczy dla samorządów małych i średnich miast (koordynuje go ZMP). Z kolei resort inwestycji i rozwoju zarządzać będzie częścią grantową projektu (jej budżet ma wynieść 102 mln euro, pieniądze te mają być przeznaczone na projekty rozwojowe dla miast). 

Granty otrzymają miasta, które przygotują kompleksowe projekty rozwojowe (infrastrukturalne i miękkie), w tym działania na rzecz wzmacniania administracji lokalnej oraz służące realizacji długookresowych, zintegrowanych celów rozwojowych miasta. Projekty muszą uwzględniać postulaty środowiskowe, społeczne, gospodarcze oraz instytucjonalne. W projekcie możliwe, ale nieobowiązkowe jest też odniesienie do takich wymiarów jak przestrzeń, finansowanie rozwoju miasta, kultura czy inteligentne zarządzanie miastem. 

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy