11bit studios podąża za liderem

opublikowano: 20-03-2017, 22:00

O spółce nr 2 w rankingu GSR można powiedzieć, że jest mniejszą kopią lidera. Biznes prowadzi sprawnie i rozbudza nadzieje.

Kup raport Giełdowa Spółka Roku 2016>>

11bit studios, którego prezesem jest Grzegorz Miecowski, wskoczyło w rankingu GSR na 2. pozycję.
Zobacz więcej

NA PODIUM:

11bit studios, którego prezesem jest Grzegorz Miecowski, wskoczyło w rankingu GSR na 2. pozycję. Fot: Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

Wicelidera rankingu z liderem łączy branża, podwojenie wartości akcji w 2016 r. oraz… erozja zysków. Zyski 11bit studios spadły jednak w 2016 r. o 22 proc., a więc wyraźnie mniej niż w CD Projekcie. Ale z drugiej strony 11bit studios to zdecydowanie mniejsza spółka. Przychody, jakie osiągnęła w ciągu trzech kwartałów — raport za 2016 r. opublikuje 30 marca — nie dorównują miesięcznym przychodom CD Projektu. Z drugiej strony, w 2016 r. były o 10 proc. wyższe niż rok wcześniej, a w samym trzecim kwartale niemal o 42 proc. wyższe. „Jesteśmy szczególnie dumni z tego osiągnięcia, bo przecież naszym głównym źródłem przychodów jest gra „This War of Mine”, której premiera odbyła się 14 listopada 2014 r. Utrzymujące się na wysokim poziomie przychody to dowód, że bardzo skutecznie potrafimy zarządzać sprzedażą naszych produktów w całym cyklu ich życia” — napisał zarząd 11bit studios w komentarzu do wyników. Warto jednak zauważyć, że w lutym 2016 r. spółka wprowadziła na rynek chińskojęzyczną wersję gry. Dzięki temu Chiny stały się drugim, po Stanach Zjednoczonych, rynkiem zbytu dla firmy.

Jeśli kredyt, to zaufania

Jak na firmę, której przyszłość uzależniona jest od efektów inwestycji, 11bit studios ma niewątpliwe korzystny bilans. Na koniec września spółka miała na kontach 27 mln zł. Nie dość, że było to 18 proc. więcej niż w 2015 r., to jeszcze gotówki miała więcej, niż osiągnęła do tego czasu przychodów w 2016 r. Należności handlowe wynosiły 3 mln zł, a zobowiązania sięgały w tym czasie 2,5 mln zł i były o 41 proc. niższe niż na koniec grudnia 2015 r. Spółka nie posiadała żadnego zadłużenia finansowego. — Spółka ma relatywnie niskie koszty prowadzenia działalności, a wysoka sprzedaż „This War of Mine” i osiągane zyski przekładają się na wzrost gotówki na kontach — podkreśla Łukasz Kosiarski, analityk Banku Zachodniego WBK.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Udział gotówki w kapitalizacji jest podobny jak w CD Projekcie, ale podkreślam, że nie jest to sposób na wycenę. Po bilansie widać, że mogą sobie pozwolić na dopracowanie produktów, nie muszą wprowadzać gier na rynek tylko po to, by mieć jakieś przepływy gotówkowe — dodaje Tomasz Rodak, analityk DM Banku Ochrony Środowiska. Najważniejszym projektem, z którym mierzy się 11bit studios, jest produkcja gry „Frostpunk”. Jej premiera zaplanowana jest na 2017 r., a kampania promocyjna ruszyła 30 sierpnia 2016 r.

Na cudzych pomysłach

Spółka jednak wydaje nie tylko gry, które sama tworzy. W ramach pionu publishing współpracuje z innymi twórcami, którzy nie mają doświadczenia wydawniczego. Wydaje ich gry, pomaga dokończyć produkcję itp. W zamian partycypuje w zyskach.

— Wydaje się, że gry do segmentu publishing są dobierane dość sensownie i może się okazać, że któraś z nich odniesie większy sukces, niż się zakłada. Ale oczywiście wzrost kursu w 2016 r. był związany z oczekiwaniami na premierę „Frostpunka” — zaznacza Tomasz Rodak.

— Rynek, tak samo jak gracze, ma tylko szczątkowe informacje na temat tego, jaką grą będzie „Frostpunk”. Oczekiwania sprzedażowe budujemy na rosnącym rynku sprzedaży cyfrowej, rozpoznawalności studia osiągniętej dzięki sukcesowi „This War of Mine”, a także założeniu wyższej ceny sprzedaży od dotychczasowych produkcji. Jeśli sprzedaż będzie taka sama jak „This War of Mine”, to przychody i zyski będą w tej sytuacji wyższe — mówi Łukasz Kosiarski. Tym, co ewidentnie kuleje u wicelidera rankingu, są relacje inwestorskie. W tej kategorii spółka zajęła dopiero 43. miejsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu