13 aplikacyjnych nadziei NCBR

opublikowano: 08-02-2017, 17:12

Inteligentne znaki drogowe czy oprogramowanie zwiększające bezpieczeństwo lotów – to tylko przykłady dofinansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju innowacyjnych projektów. W ich stronę popłyną miliony.

Rozstrzygnięty został drugi konkurs „Projekty aplikacyjne” prowadzony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Udział w nim mogły wziąć konsorcja złożone z jednostek naukowych i przedsiębiorstw, realizujących nowatorskie projekty. Wyłonionych zostało 13 konceptów, w sumie otrzymały wsparcie w wysokości 55,7 mln zł. 

"Wspieramy przedsięwzięcia łączące potencjał zespołów badawczych i przedsiębiorców zainteresowanych wdrożeniem na rynek unikalnych polskich technologii i produktów. Konsorcja złożone z jednostek naukowych i przedsiębiorstw otrzymają na realizację nowatorskich projektów ponad 55 mln zł" – zaznacza dr Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
Zobacz więcej

"Wspieramy przedsięwzięcia łączące potencjał zespołów badawczych i przedsiębiorców zainteresowanych wdrożeniem na rynek unikalnych polskich technologii i produktów. Konsorcja złożone z jednostek naukowych i przedsiębiorstw otrzymają na realizację nowatorskich projektów ponad 55 mln zł" – zaznacza dr Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. iStock

– Przedsiębiorcy, chcąc zwiększyć swoją przewagę konkurencyjną, dążą do jak najszybszego skomercjalizowania wyników prac B+R. Jednak aby stworzyć innowacyjne technologie i produkty muszą blisko współpracować z naukowcami, którzy posiadają odpowiednie kompetencje i zasoby, by realizować najbardziej ambitne przedsięwzięcia. Wyłonione w konkursie projekty pokazują, że nasi przedsiębiorcy i naukowcy mają dobre pomysły, których realizacja przyczyni się nie tylko do znaczącego wzrostu konkurencyjności polskich firm, ale zapewni także postęp w wielu dziedzinach życia – twierdzi prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

Jakie projekty otrzymały rekomenduję NCBR? Na liście są m.in. inteligentne znaki drogowe do adaptacyjnego sterowania ruchem pojazdów, technologia rasteryzacji obrazu wykorzystywana w procesie drukowania, fantom do testów eksploatacyjnych urządzeń radioterapeutycznych w teleradioterapii, metoda lokalizowania statków powietrznych w rozproszonym systemie VCS, narzędzie ułatwiające weryfikację oprogramowania systemów krytycznych dla bezpieczeństwa w lotnictwie czy technologia nawigacji, komunikacji i wymiany danych pomiędzy autonomicznym statkiem pływającym i statkiem powietrznym.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu