13 mln zł na badania profilaktyczne z NFZ

27-03-2007, 16:08

400 tys. imiennych zaproszeń na badania cytologiczne i 200 tys. na badania mammograficzne będzie do czerwca rozesłanych do dorosłych mieszkanek Dolnego Śląska. Na bezpłatne badania prowadzone w ramach Profilaktycznych Programów Zdrowotnych dolnośląski NFZ przeznaczy w tym roku ponad 13 mln złotych.

Imienne zaproszenia na badania na Dolnym Śląsku rozsyłane będą po raz pierwszy. O szczegółach akcji oraz o innych programach profilaktycznych prowadzonych przez Dolnośląski Wojewódzki Oddział NFZ w ramach ogólnokrajowej akcji poinformowano na wtorkowej konferencji prasowej.

W ramach profilaktyki raka szyjki macicy, do czerwca 400 tys. kobiet w wieku 25-59 otrzyma imienne zaproszenie na badania cytologiczne. "Takie badania można wykonać w każdym powiecie naszego województwa, a na zaproszeniu każda pani znajdzie adres najbliższej jej placówki, chociaż udać może się do dowolnej" - powiedziała podczas konferencji dyrektor dolnośląskiego NFZ Violetta Plebanek-Sitko.

Natomiast 200 tys. zaproszeń na badania mammograficzne otrzymają kobiety w wieku 50-69 lat. Na mammografię profilaktyczną nie jest potrzebne skierowanie. Podczas wizyty z pacjentką przeprowadzony zostanie wywiad, a po badaniu każda otrzyma instruktaż co do dalszego postępowania. Jak powiedziała Plebanek-Sitko, z każdego miejsca w województwie odległość do punktu takiego badania będzie wynosiła do 100 km.

Zdaniem dyrektora Dolnośląskiego Centrum Onkologii Marka Pudełko, badania profilaktyczne są obecnie "lekarstwem na raka". "Mamy specjalistów i środki do leczenia raka, ale wykrywamy go zbyt późno. W Polsce średnia wielkości wykrytego guza to 2-3 cm, podczas gdy w USA to 1-2 cm. Jest to niezwykle istotne, bo 1 mm mniej, to około 10 proc. szans więcej na przeżycie" - wyjaśnił Pudełko. Dodał, że według analiz ekonomicznych, jeden dolar zainwestowany w profilaktykę, daje 4 dolary oszczędności w sektorze opieki zdrowotnej.

Jak wyjaśniła Plebanek-Sitko, średnio 25 proc. zaproszonych kobiet zgłasza się na badania. Dolnośląski NFZ zakontraktował na 2007 r. ponad 70 tys. badań cytologicznych i 58 tys. badań mammograficznych, natomiast w razie większej liczby chętnych gotów jest dokupić dodatkowe świadczenia. W 2006 r. na badania profilaktyczne dolnośląski NFZ wydał blisko 9 mln zł, czyli ponad 60 proc. całej przeznaczonej na ten cel sumy. (PAP)

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / 13 mln zł na badania profilaktyczne z NFZ