13 tys. osób musi odejść z hutnictwa

Maria Trepińska
opublikowano: 29-08-2000, 00:00

13 tys. osób musi odejść z hutnictwa

W ubiegłym roku zatrudnienie w hutnictwie żelaza i stali zmniejszyło się o 24,5 tys. osób. Program na ten rok zakłada, że w 24 hutach nastąpi redukcja o 13 tys. osób (do poziomu 40 tys.).

W 1999 roku cięcia zatrudnienia w hutach odbywały się głównie na drodze przeniesienia pracowników do wydzielonych spółek zależnych. W ten sposób odeszło ponad 12,7 tys. osób. Jednocześnie z hutniczego pakietu socjalnego skorzystało 7,3 tys., w tym 5,6 tys. — ze świadczeń przedemerytalnych. Koszty redukcji zatrudnienia wyniosły w sumie ponad 133 mln zł. Na ten cel branża otrzymała dotację budżetową w wysokości 40 mln zł. 22,7 mln zł przeznaczono na świadczenia i zasiłki przedemerytalne, 17,1 mln zł na odprawy bezwarunkowe, a 200 tys. zł na szkolenia. Budżet wyasygnował dodatkowo 28 mln zł na skrócenie okresu uprawniającego do świadczeń emerytalnych dla 5,6 tys. osób.

Blisko połowa z ponad 13 tys. osób zostanie przeniesiona do wydzielonych spółek. Z HPS skorzysta około 7 tys. osób. Według hutniczych ekspertów koszty osłon socjalnych redukcji zatrudnienia wyniosą w tym roku 200 mln zł. Przewiduje się, że część wydatków (20 mln zł) poniesionych przez huty, głównie na szkolenia, zostanie sfinansowana przez fundusz PHARE. Na ten rok przewidziano także dotację budżetową wysokości 40 mln zł. MT

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / 13 tys. osób musi odejść z hutnictwa