130 tys. Włochów ujawniło ukryte majątki

opublikowano: 10-12-2015, 11:28

Aż 3,8 mld EUR dodatkowych dochodów - na tyle włoski rząd wycenia sukces zakończonego ostatnio programu amnestii za dobrowolne ujawnienie zagranicznych majątków. Okazało się, że Włosi ukrywali swoje majątki głównie w Szwajcarii.

Tak zwany program dobrowolnego ujawniania swoich aktywów i dochodów ruszył we Włoszech rok temu i zakończył się 30 listopada 2015. Udało się wydobyć na światło dzienne różnego typu wpływy majątkowe Włochów o łącznej wartości blisko 60 mld EUR.
- Pozyskane dzięki programowi wpływy budżetowe wyniosły jak dotąd łącznie 3,8 mld EUR, ale docelowo może to być nawet 4 mld EUR. - napisał włoski minister finansów i gospodarki w oświadczeniu.

Włoskie Ministerstwo Finansów i Gospodarki oceania, że z tytułu podatku od ujawnionych właśnie majątków budżet zyska nawet 4 mld EUR
Bloomberg

Do urzędów skarbowych wpłynęło w ramach programu aż 130 tys. dodatkowych deklaracji. Aż 70 proc. z nich dotyczyło dóbr ulokowanych w Szwajcarii. Reszta miejsc, w których Włosi trzymają swoje majątki to Monako, Bahamy, Singapur i Luksemburg.
Dzięki dobrowolnemu ujawnieniu niewykazanych wcześniej dochodów podatnicy byli zwolnieni z kar dodatkowych za ukrywanie zobowiązań, ale musieli zapłacić cały zaległy podatek wraz z odsetkami.

- Program okazał się wielkim sukcesem. Era tajemniczych kont bankowych jest skończona - napisał minister w oświadczeniu dla prasy.
- Relacja między podatnikami a urzędami skarbowymi została odświeżona i wchodzi w epokę dialogu, opartego na pełnym zaufaniu - dodał.

Rząd szacuje, że dotychczasowe straty budżetu z tytułu unikania opodatkowania wyniosły we Włoszech 90 mld EUR, z czego aż połowę stanowi niezapłacony VAT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś, The Local.it

Polecane