140 mln zł na międzynarodowe centra badawcze w Polsce

opublikowano: 23-10-2017, 21:29
aktualizacja: 23-10-2017, 21:34

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zachęca naukowców do współpracy z zagranicznymi podmiotami i biznesem. Ich wspólne projekty sfinansuje z pieniędzy publicznych.

Główny cel: utworzenie w Polsce wyspecjalizowanych ośrodków naukowych, które mogłyby konkurować z zagranicznymi. Narzędzie do jego realizacji: 140 mln zł z ogłoszonego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej kolejnego konkursu w programie Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB). O pieniądze pochodzące z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój mogą się starać naukowcy z całego świata, chcący u nas założyć instytucje badawcze i rozpocząć w nich przełomowe prace badawcze. Na nowe centrum można otrzymać ok. 35 mln zł. Wymagane jest jednak pozyskanie do współpracy zagranicznego partnera i przedsiębiorców. MAB mają łączyć świat nauki z przemysłem. Nabór będzie prowadzony do 20 grudnia 2017 r.

Prof. Agnieszka Chacińska i prof. Magda Konarska w ramach wcześniejszego konkursu MAB otrzymały pieniądze na założenie i prowadzenie ośrodka Remedy. Działa on w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej

Prof. Agnieszka Chacińska i prof. Magda Konarska w ramach wcześniejszego konkursu MAB otrzymały pieniądze na założenie i prowadzenie ośrodka Remedy. Działa on w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. OneHD

Kolejne konkursy w ramach MAB będą uruchamiane w 2018 r. Program będzie realizowany do roku 2020, do tego czasu w kraju powstać ma w sumie 10 nowych ośrodków badawczych. A działalność rozpoczęły już trzy: Międzynarodowe Centrum Sprzężenia Magnetyzmu i Nadprzewodnictwa z Materią Topologiczną (MagTop), Remedy - ośrodek w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego i Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi na Uniwersytecie Gdańskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / 140 mln zł na międzynarodowe centra badawcze w Polsce