1,5 tys zł za zatrudnienie niani

PAP, DI
opublikowano: 11-05-2017, 16:36
aktualizacja: 11-05-2017, 16:38

Samorząd woj. małopolskiego będzie dopłacać rodzicom do zatrudnienia niani. Pilotażowy program obejmie 92 opiekunki do dzieci.

92 opiekunki do dzieci, czyli o 42 więcej niż pierwotnie zakładano, zostało zakwalifikowanych do pilotażowego programu "Małopolska Niania" uruchamianego przez samorząd Małopolski. Rodzice je zatrudniający otrzymają 1,5 tys. zł miesięcznie na ich wynagrodzenie.

Program na początek obejmie 23 gminy z najsłabszym dostępem do żłobków. Są to Alwernia, Biecz, Bukowina Tatrzańska, Chełmiec, Dąbrowa Tarnowska, Dębno, Dobczyce, Grybów, Kęty, Korzenna, Krynica-Zdrój, Krzeszowice, Łącko, Mogilany, Mszana Dolna, Nowy Targ, Oświęcim, Skawina, Stary Sącz, Świątniki Górne, Wadowice, Wielka Wieś i Wojnicz.

Jak przypomniał w czwartek wicemarszałek województwa Wojciech Kozak, początkowo pilotaż miał objąć tylko 50 niań, ale zainteresowanie tą inicjatywą jest bardzo duże. "Cieszymy się, bo pozwoli nam to przetestować nasz pomysł na większą skalę, dzięki czemu wyniki pilotażu będą jeszcze bardziej wiarygodne" – ocenił.

Program będzie realizowany w latach 2017/2018 we współpracy z wybranymi samorządami lokalnymi. Rodziny, które wezmą w nim udział, będą otrzymywać po 1,5 tys. zł miesięcznie przez 10 miesięcy w roku na zatrudnienie niani do dziecka w wielu do trzech lat. Z tego 1000 zł pochodzić będzie z budżetu województwa, a 500 zł pokryją środki gminy.

W sumie na realizację pilotażu przeznaczono 1,38 mln zł, z czego 920 tys. zł pochodzi z budżetu województwa małopolskiego, z budżetu gmin – 460 tys. zł.

Rodzice sami będą mogli znaleźć i wybrać opiekuna, który zajmie się dzieckiem podczas ich nieobecności. Nianią może zostać także członek rodziny starającej się o wsparcie, pod warunkiem, że jest to osoba bezrobotna, która nie przekroczyła 60 roku życia - w przypadku kobiet i 65 lat - w przypadku mężczyzn.

O udział w programie mogą starać się wszyscy pracujący rodzice, bez względu na sytuację osobistą, także ci samotnie wychowujący dzieci oraz pozostający w związkach nieformalnych. O pierwszeństwie uczestnictwa w programie zdecydują gminy. Pod uwagę mogą być brane różne kryteria, m.in. wielodzietność, niepełnosprawność dziecka, dochody.

Według badań przeprowadzonych przez samorząd małopolski niania jest najbardziej preferowaną formą opieki nad małym dzieckiem - wskazało ją 32 proc. respondentów. Jednak rodzice decydują się na to rozwiązanie najrzadziej, ze względu na koszty. Na drugim miejscu znajdują się żłobki - wskazało je 30 proc. pytanych.

Najnowszy raport Małopolskiego Obserwatorium Rozwoju Regionalnego wskazuje, że problem z zapewnieniem opieki w żłobkach istnieje w 162 na 182 gmin województwa.

Władze województwa wskazują, że o ile w ostatnich latach znacznie poprawiła się dostępność przedszkoli, to jeśli chodzi o żłobki sytuacja jest dużo gorsza - zalewie 6,3 proc. najmłodszych dzieci w Małopolsce ma szansę znaleźć opiekę w żłobku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu