150 firm otrzyma dofinansowanie

Dorota Kaczyńska
20-01-2004, 00:00

PFPŻ i KPŻiNUE rozpoczęły nabór do programu pomocowego dla firm wdrażających system zarządzania bezpieczeństwem żywności HACCP.

Polska Federacja Producentów Żywności (PFPŻ) oraz Konfederacja Przemysłu Żywnościowego i Napojowego Unii Europejskiej (KPŻiNUE) przystąpiły do realizacji projektu „Bezpieczeństwo żywności w rozszerzonej Europie”. W ramach tego przedsięwzięcia firmy, które zamierzają wdrożyć zasady HACCP, mogą liczyć na spore zniżki związane z wydatkami na usługi konsultantów.

Wolne miejsca

Liczba przedsiębiorców, którzy mogą wziąć udział w programie, jest ograniczona do 150. Projekt przeznaczono dla sektora mięsnego, mleczarskiego oraz owocowo-warzywnego, w szczególności sokowniczego. Jak zapewnia Andrzej Gantner, dyrektor generalny PFPŻ, działanie w tych sektorach jest jedynym warunkiem uczestnictwa w programie.

— Rekrutacja właściwie już się zaczęła i dotychczas około 50 firm zadeklarowało gotowość wzięcia udziału w naszym przedsięwzięciu. Miejsca czekają jeszcze dla ponad 100. Nabór zamierzamy prowadzić do końca stycznia 2004 r. — mówi Andrzej Gantner.

Natomiast w połowie lutego beneficjenci programu wezmą udział w seminarium dotyczącym dobrych praktyk higienicznych oraz implementacji systemu HACCP. Po tym spotkaniu ma ruszyć właściwy program.

Fachowa pomoc

Całe przedsięwzięcie będzie współfinansowane przez Komisję Europejską, w ramach programu PHARE BSP 2002/031.567.

— Oznacza to, że wydatki przedsiębiorstw związane z wdrażaniem systemu HACCP zostaną ograniczone do jednorazowej wpłaty 20 EUR (około 80 zł) na koszty administracyjne. Następnie beneficjenci mogą liczyć na 80-proc. dofinansowanie kosztów usług konsultingowych, prowadzonych przez naszych ekspertów. Na usługi te składa się przeprowadzenie audytu zerowego, czyli dokonanie oceny stanu obecnego w przedsiębiorstwach, które jeszcze nie rozpoczęły wdrażania zasad HACCP. Następnie wraz z personelem każdej firmy eksperci przygotują szczegółowy program implementacji systemu i będą pomagać w jego realizacji — opowiada Andrzej Gantner.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / 150 firm otrzyma dofinansowanie