17. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

IAR, PAP
opublikowano: 11-01-2009, 08:12

Ponad 120 tys. wolontariuszy zbierało w  niedzielę pieniądze dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ramach XVII Finału WOŚP w całym kraju odbyły się koncerty, zawody sportowe, happeningi i  licytacje. Ok. godz. 22.45 na koncie WOŚP było ponad 22 mln zł.

Całkowity efekt zbiórki będzie znany pod koniec lutego, kiedy WOŚP rozliczy się z MSWiA. Na razie podawane są wstępne wyniki.

"Pokazaliśmy światu, że kryzys społeczny jest daleko od nas" - podkreślał Szef Fundacji WOŚP Jurek Owsiak.

XVII Finał przebiegał spokojnie, choć nie obyło się bez incydentów; policja zatrzymała kilku fałszywych wolontariuszy, było kilka prób obrabowania kwestujących. Od rana do godz. 21. zanotowano dwa rozboje, sześć oszustw i 31 kradzieży, w tym dwie dokonane przez samych kwestujących. 25 osób zostało zatrzymanych.

W XVII Finał WOŚP, z którego dochód przeznaczony będzie na profilaktykę nowotworową u dzieci, zaangażowanych było ponad półtora tysiąca sztabów w Polsce oraz 27 sztabów zagranicznych.

W tym roku WOŚP promuje zdrowy tryb życia, zachęca do badań i dbania o zdrowie, dlatego w wielu miastach koncertom i imprezom towarzyszyły zawody sportowe i próby bicia rekordów. W kilku miastach zorganizowano biegi "Policz się z cukrzycą". Warszawski bieg otworzyła prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz. W niektórych Finałowi towarzyszyły zbiórki krwi, szkolenia z zakresu pierwszej pomocy oraz pokazy ratownictwa.

W Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu w ramach Finału zorganizowano akcję profilaktycznych badań dzieci. Mieszkańcy Olsztyna mogli się nauczyć techniki ratowania osoby, która wpadła do przerębla, a także sposobu reanimacji wyziębionego człowieka. 52 funkcjonariuszy i pracowników bydgoskich komend policji oddało 21 litrów krwi. W Krakowie odbył się rajd samochodów terenowych i quadów. Policyjny robot pirotechniczny i psy służbowe były najpopularniejszymi wolontariuszami WOŚP w Poznaniu.

Specjalny pociąg WOŚP wyjechał po południu z Białegostoku do Warszawy. Pojechali nim wolontariusze białostockiego sztabu WOŚP, sportowcy, muzycy i osoby, które wylicytowały bilety. W Kielcach uruchomiono śnieżny oddział Muzeum Zabawek i Zabawy w igloo, którego najważniejszym eksponatem była Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków. Biletem wstępu do śnieżnego oddziału był datek dla WOŚP.

Punktem kulminacyjnym Finału było "Światełko do nieba", czyli pokazy sztucznych ogni zorganizowane w całym kraju o godz. 20.

Na warszawskim Placu Defilad odbył się wielki koncert, który trwał od godz. 13.30 do 22. Pojawili się tam także przeciwnicy WOŚP z transparentami: "Róbta co chceta, robota kreta", "Ile ma Jurek z publicznych zbiórek", "Media ogłupiają, sektę wspierają".

Ok. godz. 22.45 na koncie WOŚP było ponad 22 mln zł, z czego ponad milion pochodzi z aukcji internetowych. Można na nich kupić wiele przedmiotów podarowanych przez znane osoby. Na aukcjach wystawiono m.in. rejs okrętem podwodnym, kask kierowcy Formuły 1 Fernando Alonso oraz porche zwyciężczyni programu "Taniec z gwiazdami" Agaty Kuleszy. Aukcje potrwają jeszcze przez kilka, kilkanaście dni.

Telefonicznie licytować można złote serduszka i karty telefoniczne, pod numerem 22 622 20 20. Wspomóc WOŚP można także, wysyłając sms-y o treści SERCE na numer 7547 lub dzwoniąc pod numer 0 704 407 401.

Zbiórki w ramach XVII Finału WOŚP organizowane były także za granicą. Po raz pierwszy Orkiestra zagrała we Francji, pieniądze zbierano w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, USA, Arabii Saudyjskiej, w polskich kontyngentach wojskowych. Głównym celem tegorocznej zbiórki jest diagnostyka nowotworowa u dzieci. Fundacja WOŚP chce, aby w całym kraju powstały ośrodki wyposażone w nowoczesny sprzęt do diagnostyki. WOŚP chciałaby także, jeśli pozwolą na to zebrane środki, wspomóc wszystkie hospicja dziecięce w Polsce.

Każdego roku w Polsce rozpoznaje się ok. 1200-1300 nowotworów u osób poniżej 18. roku życia. Mimo stosunkowo rzadkiego występowania i systematycznej poprawy wyników terapii (obecnie 70- 80 proc. wyleczeń) nowotwory powodują śmierć większej liczby dzieci niż jakakolwiek inna choroba. Wśród przyczyn zgonów u dzieci powyżej pierwszego roku życia, nowotwory zajmują drugie miejsce.

W zeszłym roku podczas XVI Finału, poświęconego dzieciom ze schorzeniami laryngologicznymi, zebrano ponad 32 mln zł. W czasie poprzednich Finałów, organizowanych przez fundację Jurka Owsiaka od 1993 r., zbierano pieniądze m.in. na leczenie dzieci z chorobami serca, poszkodowanych w wypadkach, a także na zakup sprzętu diagnostycznego na oddziały noworodkowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane