175 mln zł na katody i elektrody

opublikowano: 10-02-2019, 22:00

Cobex rozbuduje zakład w Raciborzu i zwiększy zatrudnienie do 350 osób. Spółka skorzysta z Polskiej Strefy Inwestycji.

W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE) będzie duża inwestycja. Cobex, spółka z niemieckim kapitałem, która jest jednym z największych producentów elektrod, bloków grafitowych i węglowych w Polsce, wyda 175 mln na rozbudowę zakładu w Raciborzu. Powstanie nowy budynek, firma zainstaluje piece oporowe, systemy transportowe i instalację przygotowania materiału wsadowego. Dzięki temu rozpocznie produkcję elektrod węglowych grafityzowanych o dużych średnicach i katod grafityzowanych oraz katod „ready to use”. Te produkty są wykorzystywane m.in. w hutnictwie, odlewnictwie czy przemyśle konstrukcyjnym. Niemiecki Cobex (wówczas SGL Carbon) zainwestował w Raciborskie Zakłady Elektrod Węglowych w 1998 r.

175 mln zł na katody i elektrody
Zobacz więcej

175 mln zł na katody i elektrody Przedsiębiorcy dobrze czują się w naszym regionie, i wiedzą, że współpracując z nami mogą dynamicznie się rozwijać. Dzięki temu tworzą nowe miejsca pracy w regionie, a unowocześniając swoje zakłady włączają się także w działania na rzecz ochrony środowiska - podkreśla Janusz Michałek, prezes KSSE.

To pierwsza inwestycja Cobeksu w katowickiej strefie, ale nie pierwszy raz firma chce skorzystać ze zwolnień podatkowych. W 2014 r. w joint venture ze spółką Lindner, weszła do krakowskiej SSE i obiecała budowę zakładu płyt z grafitu, elementu systemówchłodzących i grzewczych, za 40 mln zł. Firma nie zaczęła tej inwestycji i zezwolenie zostało wygaszone. Oprócz działalności produkcyjnej Cobex zajmuje się dostawą energii elektrycznej dla kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych działających na terenie byłych Sądeckich Zakładów Elektrod Węglowych w Nowym Sączu oraz byłych Zakładów Elektrod Węglowych w Raciborzu.

— Od września 2018 r., czyli od momentu wejścia w życie nowych przepisów, wydaliśmy w ramach Polskiej Strefy Inwestycji aż 16 decyzji o wsparciu dla inwestycji wartych łącznie blisko 1,2 mld zł, dzięki którym powstanie co najmniej 1,1 tys. nowych miejsc pracy. Od początku 2019 roku pozyskaliśmy już 5 inwestycji, wartych ponad 270 mln zł, dzięki którym powstanie 280 nowych miejsc pracy — mówi Janusz Michałek, prezes KSSE.

W tym roku na inwestycje w strefie zdecydowały się m.in.: Korea Electric Terminal, producent elementów do samochodów elektrycznych (90 mln zł, 250 miejsc pracy) i Ekoinstal Holding, dystrybutor m.in. wyrobów hutniczych (27 mln zł, utrzymanie 120 etatów). W 2018 r. strefa wydała 51 zezwoleń i decyzji, w których firmy obiecały 2,5 mld zł inwestycji i stworzenie 2152 miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy