18-latek poleci w kosmos z Jeffem Bezosem

PAP , DI
opublikowano: 16-07-2021, 15:45

Oliver Daemen, syn właściciela holenderskiej firmy inwestycyjnej, będzie najmłodszym w historii uczestnikiem lotu kosmicznego.

Wśród pasażerów zaplanowanego na 20 lipca lotu w kosmos statkiem New Shepard jest 18-letni student fizyki — poinformowała firma założyciela Amazona Blue Origin. Będzie on najmłodszym w historii uczestnikiem lotu kosmicznego.

Syn właściciela holenderskiej firmy inwestycyjnej weźmie udział w locie w zamian za anonimową osobę, która wcześniej kupiła bilet za 28 mln USD na aukcji internetowej. Nie może uczestniczyć w locie ze względu na „uprzednie zobowiązania’’, ale — jak zapewnia Amazon — „postanowiła uczestniczyć w innym locie w przyszłości’’.

Oliver Daemen ukończył w zeszłym roku liceum i ma licencję pilota. Od dzieciństwa fascynuje go kosmos i rakiety kosmiczne. Studiuje fizykę i zarządzanie nowymi technologiami na Uniwersytecie Utrechtu w Holandii.

Zbliżający się lot wyznacza początek komercyjnej działalności New Shepard, statku kosmicznego stworzonego przez Blue Origin. Oprócz Jeffa Bezosa, najbogatszego człowieka na świecie, w kosmos poleci jego brat Mark oraz pionierka lotów kosmicznych, 82-letnia Wally Funk, która będzie najstarszą w historii uczestniczką lotu w kosmos. Jest jedną z kobiet, które w latach 60. XX w. przeszły szkolenie dla astronautów. W kosmos nie poleciała ze względu na płeć — do lotów kosmicznych dopuszczano wówczas tylko mężczyzn.

Lot New Shepard odbędzie się w rocznicę pierwszego lądowania człowieka na Księżycu, które odbyło 20 lipca 1969 r. podczas amerykańskiej misji załogowej Apollo 11.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane