1,9 mld zł na polskie inwestycje transportowe

  • PAP
opublikowano: 16-07-2020, 17:08

Pięć polskich projektów transportowych otrzyma 1,9 mld zł dofinansowania ze środków unijnego instrumentu Łącząc Europę (CEF) - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Łączna wartość polskich projektów to 2,6 mld zł, z czego 1,9 mld zł pokryją środki unijne.

W sumie - jak czytamy - w ramach zakończonego konkursu na środki z CEF, w całej Unii Europejskiej dofinansowanie na łączną kwotę 2,1 mld euro uzyskało 130 projektów, a wartość tych inwestycji to 4,5 mld euro.

"Projekty z naszego kraju otrzymały ponad 20 procent dostępnych środków w tym konkursie. To duże osiągnięcie Polski" – podkreśliła cytowana w informacji minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata-Jarosińska-Jedynak. Dodała, że to nie jedyny nasz sukces, ponieważ "Polska w 100 procentach wykorzystała przysługującą nam pulę pieniędzy w budżecie CEF, czyli 4,14 mld euro, a nawet dostała więcej środków z niewykorzystanej alokacji innych państw członkowskich".

Jak czytamy, w ramach puli krajów korzystających z polityki spójności, dofinansowanie uzyskały polskie projekty realizowane przez PKP PLK. Chodzi tu o prace na linii E75 na odcinku Czyżew-Białystok (etap II) o wartości 453,8 mln euro, w tym dofinansowanie CEF 385,7 mln euro; prace na linii E75 na odcinku Ełk-Trakiszki (dokumentacja projektowa) o wartości 43,2 mln euro, w tym dofinansowanie CEF 36,7 mln euro; inwestycje zlokalizowane są na linii kolejowej Rail Baltica, łączącej kraje Bałtyckie z Warszawą i resztą krajów UE. Łączna wartość tych projektów to 560 mln euro, zaś dofinansowanie CEF wynosi 422,39 mln euro.

Z kolei w ramach puli ogólnej, w której rywalizują projekty z całej UE, dofinansowanie uzyskały dwie polskie inwestycje. Dofinansowanie w wysokości 7,1 mln euro otrzymał projekt pt.:„Usprawnienie trwałego połączenia kraju z portem w Szczecinie: budowa mostu kolejowego nad Regalicą”, który jest realizowany przez Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Wartość tego projektu to 35,5 mln euro. Drugim projektem z puli ogólnej, który otrzymał wsparcie z CEF jest „Analiza możliwości rozwoju zintegrowanego transportu w Warszawie w oparciu o metro i multimodalne węzły przesiadkowe” realizowany przez Miasto Stołeczne Warszawa. Dofinansowanie z UE to 2,1 mln euro, a wartości inwestycji to 4,2 mln euro.

Napisano, że dofinansowanie uzyskał także międzynarodowy projekt SESAR, stanowiącym technologiczny filar inicjatywy SES – Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej. "Celem przedsięwzięcia jest opracowanie i wdrożenie na szeroką skalę zharmonizowanej infrastruktury zarządzania ruchem lotniczym (ATM) w Europie oraz rozwiązań pozwalających na ograniczenie podziału europejskiej przestrzeni powietrznej. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest aktywnym uczestnikiem projektu" - czytamy.

Wskazano, że środki w konkursie pochodziły z oszczędności w projektach, które otrzymały dofinansowanie na początku wdrażania CEF. W przypadku pojawienia się nowych oszczędności pod koniec tego roku odbędzie się ostatni ramach trwającej perspektywy finansowej UE konkurs CEF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane