2 mln EUR na nową linię

Bogdan Tychowski
opublikowano: 29-04-2004, 00:00

POL-Euro Linie Żeglugowe mogą otrzymać dotację wysokości 2 mln EUR na przenoszenie ładunków z lądu na morze.

Jeśli projekt się powiedzie, armator uruchomi nowe połączenie jeszcze w tym w roku.

Projekt już jest

W POL-Euro projekt nowego połączenia żeglugowego pomiędzy portami Dunkierka we Francji i Esbjerg w Danii opracowany został już w 2003 r.

— Połączenie to ma eksploatować dwa statki ro-ro (należący do armatora „Włocławek” i jednostkę czarterowaną) i jest przeznaczone do przewozu naczep samochodowych — informuje Krzysztof Kremky, prezes POL-Euro Linie Żeglugowe.

Przewozy statkami naczep samochodowych to nowy, szybko rozwijający się segment rynku transportowego. Warto nadmienić, że tylko przez przejście w Kołbaskowie granicę przekracza w tranzycie (z i do Rosji, Białorusi i krajów nadbałtyckich) rocznie około 95 tys. zestawów (naczepa i ciągnik).

Na autostradę morską

— W grudniu 2003 r. wszedł w życie program Marco Polo wspierający w Unii Europejskiej tworzenie tzw. autostrad morskich, których zadaniem jest odciążenie zatłoczonych dróg zachodniej Europy. Spółka POL-Euro, we współpracy z portami w Dunkierce i Esbjergu, złożyła aplikację o przyznanie subsydium wysokości 2,6 mln euro — mówi Krzysztof Kremky.

Linia żeglugowa opracowana w POL-Euro znalazła się na liście 87 projektów zakwalifi- kowanych do oceny przez powo- łaną do tego celu komisję. Pierwszy etap selekcji został zakończony 22 kwietnia 2004 r. i projekt linii został wstępnie zaakceptowany z poziomem subwencji 2 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bogdan Tychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu