20 groszy za foliową reklamówkę

opublikowano: 12-10-2017, 22:00

Ministerstwo Środowiska przekazało do konsultacji i uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia dotyczący opłaty recyklingowej za lekkie reklamówki (do 50 mikrometrów).

Za sztukę zapłacimy 20 groszy — resort określił tę kwotę na podstawie sondażu z 2015 r. „Polacy o jednorazowych torbach zakupowych”. Wynika z niego, że w przypadku stawki w przedziale 11-20 groszy 79 proc. badanych zrezygnowałoby z kupna jednorazowej torby na zakupy. Wprowadzenie opłaty recyklingowej za torebki z tworzywa sztucznego wynika z konieczności przeniesienia do prawa krajowego postanowień dyrektywy parlamentu i Rady Unii Europejskiej, która nakazuje zmniejszenie zużycia tego typu toreb. Szacuje się, że rocznie w Polsce każdy mieszkaniec zużywa ich około 300 i korzysta z nich kilkanaście minut potrzebnych na powrót do domu z zakupów. Opłaty za torby foliowe wydawane w sklepach wprowadziło już 13 krajów Unii Europejskiej (Irlandia, Wielka Brytania, Łotwa, Malta, Holandia, Chorwacja, Bułgaria, Czechy, Estonia, Słowacja, Austria, Węgry, Belgia), a niektóre wkrótce całkowicie zabronią ich użycia. Doświadczenia tych państw wskazują, że opłata recyklingowa pozwala ograniczyć zużycie toreb foliowych nawet o 90 proc. Według szacunków resortu środowiska w pierwszym roku pobierania opłaty za reklamówki foliowe ich zużycie powinno spaść o połowę. Potem będzie nadal malało o około 10 proc. rocznie. Do budżetu państwa z tytułu opłaty recyklingowej przez 10 lat może wpłynąć 6,3 mld zł. Wicepremier Mateusz Morawiecki niedawno deklarował, że pieniądze z eliminacji torebek foliowych zostaną przeznaczone na poprawę jakości powietrza w postaci dotacji dla mieszkańców, których nie stać na wymianę kotłów i na paliwo o przyzwoitej jakości. To pozwoli zmniejszyć ubóstwo energetyczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane