20 proc. ryzyka, że Włochy doprowadzą do upadku euro

opublikowano: 11-06-2018, 14:14
aktualizacja: 11-06-2018, 14:17

Polityczny paraliż może być tym, co uniemożliwi Włochom wyjście ze strefy euro, co zapewne skończyłoby się jej upadkiem, uważa Willem Buiter z banku Citigroup.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W półtora tygodnia po objęciu przez Giuseppe Contego teki premiera rentowności 10-letnich obligacji rządu w Rzymie wcale nie opadają z okolic pułapu 3 proc. Populistyczna koalicja nie tyle może doprowadzić do wyjścia Włoch ze strefy euro, co raczej do tego, że kraj z niej „wyleci”, ostrzega Willem Buiter z Citigroup, który zasłynął ukuciem w 2012 r. określenia „grexit”.

- To nie jest mój scenariusz bazowy, jednak uważam, że istnieje 20-procentowe prawdopodobieństwo, że Włochy opuszczą strefę euro, co będzie groziło upadkiem całego projektu wspólnej waluty. Między Włochami a USA toczy się wyrównana walka o to, czyje plany w polityce fiskalnej okażą się najbardziej szalone na świecie – powiedział w piątek Willem Buiter w wystąpieniu na konferencji w Petersburgu.

Powstanie koalicji Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi już doprowadziło do napięcia w stosunkach z Unią Europejską (za relacje z UE odpowiedzialny jest Paolo Savona, który wielokrotnie domagał się ustalenia planu wyjścia Włoch ze strefy euro). Jednak nowy rząd nie podejmie dobrowolnej decyzji o wyjściu z unii walutowej, ani też nie zdecyduje się na referendum w tej sprawie, zapowiada Willem Buiter, były główny ekonomista, a obecnie specjalny doradca Citigroup.

- Pokładam nadzieję w tym – i takie też są moje oczekiwania – że uratuje nas paraliż polityczny. Ten rząd jest głęboko podzielony, nie ma większości w wyższej izbie parlamentu, a w niższej ma tylko niewielką większość. Paraliż polityczny to wspaniała rzecz, która zapobiega przed wieloma fatalnymi rzeczami – powiedział Willem Buiter, który w lipcu 2012 r. zapowiadał, że Grecja z 90-rocentowym prawdopodobieństwem opuści strefę euro w ciągu 18 miesięcy.

Choć Willem Buiter uznaje nowy rząd za nieodpowiedzialny, to jego zdaniem Włosi są finansowymi konserwatystami. Sektor prywatny ma zgromadzone ogromne oszczędności, co odróżnia Włochy od innych krajów z peryferii strefy euro. Jednocześnie oszczędności w większej części denominowane są w euro, a w przypadku przejścia na lirę zostałyby przewalutowane, przez co uderzyłaby w nie 30-procentowa przecena liry już pierwszego dnia jej funkcjonowania.

- Włosi nie chcą takiego scenariusza – podkreślał Willem Buiter.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu