Czytasz dzięki

200 mln zł od Toshiby

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 09-08-2006, 00:00

Do końca sierpnia japoński koncern zdecyduje, gdzie zbuduje fabrykę telewizorów LCD. Wybiera między Polską a Czechami, które już raz wygrały.

Szykuje się kolejna inwestycja związana z produkcją telewizorów ciekłokrystalicznych. Tylko czy w Polsce?

— Toshiba myśli o budowie fabryki telewizorów LCD. Do końca sierpnia podejmie decyzję — ujawnia anonimowy uczestnik negocjacji.

 

— Firma chce zatrudnić tysiąc osób i wydać na fabrykę 50 mln EUR (193,5 mln zł) — ujawnia kolejny przedstawiciel polskiej strony.

Japończycy zainteresowani są lokalizacją w południowo-zachodniej Polsce. Do wyboru mają kilka działek, m.in. w okolicach Wrocławia. Toshiba może zainwestować samodzielnie lub z partnerami, z którymi tworzy spółkę IPS Alpha: Hitachi i Panasonic. Sama firma niczego nie potwierdza.

— Nie mamy w tym momencie żadnych ostatecznych planów — twierdzi Junko Furuta z biura prasowego Toshiby.

Czeski kompleks

I w tym tkwi problem. Alians trzech renomowanych producentów poinformował w czerwcu tego roku, że wystawi w Czechach fabrykę monitorów LCD za 90 mln EUR, w której zatrudni 2 tys. osób. Budowa rusza w tym roku, a produkcja 12 miesięcy później. Będzie to druga na świecie taka fabryka wybudowana przez IPS Alpha — pierwsza znajduje się w Japonii.

— Bardzo staramy się namówić Toshibę na Polskę, ale to, że elementy do produkcji telewizorów powstaną w Czechach, przemawia na naszą niekorzyść. Chcemy ich przekonać, że i tu byłyby pewne plusy — mówi osoba zbliżona do projektu.

Koncern Toshiba mógłby być odbiorcą modułów LCD, które będą produkować w Polsce LG Philips LCD i Sharp. Wokół tych firm już pojawili się i inni producenci nowoczesnych telewizorów: LG Electronics, Orion i Jabil.

Jest o co walczyć

Według portalu informatycznego EETimes, w tym roku monitory LCD będą stanowić 69 proc. wszystkich sprzedanych na świecie. W 2008 r. ich udział wzrośnie już do 91 proc. Według firmy analitycznej iSippuli, obecnie liderem wśród producentów monitorów TV LCD jest spółka TTE Corp., joint venture koncernu Thomson i chińskiego TCL. Pod jej kontrolą znajduje się 11,2 proc. udziałów w rynku.

Z kolei LG Electronics ma 9,7 proc., a Samsung Electronics — 8,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane