2003 r. będzie dla PZU okresem centralizacji

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 06-01-2003, 00:00

Zapowiadana konsolidacja grupy PZU ma w tym roku stać się faktem. Przy okazji dojdzie do stworzenia na bazie spółki Agent Transferowy Centrum Informatyki, wybrania nowego systemu IT oraz dawno odkładanego uruchomienia firmy zarządzającej PZU Asset Management.

Zarządzanie na poziomie grupy, informatyzacja, system likwidacji szkód i sprzedaż to dziedziny, w których w 2003 r. PZU czekają największe zmiany.

Oprócz przetargu na nowy system informatyczny dla grupy, PZU zmieni zasady współpracy z własnymi specjalistami od IT.

— Policzyliśmy, że w grupie pracuje około 1,4 tys. informatyków — mówi Zdzisław Montkiewicz, prezes PZU.

Jak można usłyszeć w towarzystwie, część z nich zajmowała się dotychczas zgłaszaniem usterek systemu do Prokomu, który jest twórcą najważniejszych programów pracujących w spółce. Teraz znaczna część ma zostać przeniesiona do nowej spółki PZU — Centrum Informatyki. Zostanie ona utworzona na bazie PZU Agenta Transferowego, obsługującego towarzystwo emerytalne.

Te działania mają przynieść racjonalizację zatrudnienia, choć prezes Montkiewicz zapowiada, że nie doprowadzą do zwolnień. Prezes przyznaje jednak, że część pracowników będzie musiała przejść na samozatrudnienie, co dotknie zwłaszcza informatyków w oddziałach.

Najwięcej emocji wzbudza jednak przetarg na kompleksową platformę informatyczną dla grupy, który ma być rozstrzygnięty na przełomie czerwca i lipca. Na razie zgłosiło się 37 zainteresowanych firm, spośród których w najbliższych tygodniach PZU wybierze 10-12 spółek, do których skieruje zapytanie ofertowe. Odpowiedzi powinny napłynąć do przełomu marca i kwietnia. Wtedy PZU stworzy krótką listę wykonawców systemu.

Reorganizacja IT jest częścią szerszego procesu konsolidacji grupy, który ma zostać zakończony w tym roku.

W jej ramach powstaje centrum korporacyjne, czyli ośrodek koordynujący zarządzanie wszystkimi spółkami. Podlegać ma mu administracja, również wspólna dla całej grupy.

Oto przykłady. PZU Tower, zarządzający budynkiem centrali spółki, czeka zmiana nazwy w związku z przejęciem zarządzania wszystkimi nieruchomościami towarzystwa. W 2003 r. ma również ruszyć firma PZU Asset Management, która stopniowo będzie przejmować zarządzanie aktywami grupy. Na razie trafią do niego środki odzyskane od firmy zarządzającej funduszami inwestycyjnymi TDA (270 mln zł) oraz aktywa własnego Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (280 mln zł w 2002 r.). PZU Asset Management nie ma na razie prezesa, a jego obowiązki pełni Grzegorz Sawicki, wczesniej dyrektor biura inwestycji kapitałowych PZU.

Choć prezes PZU zapewnia, że reorganizacja grupy nie spowoduje zwolnień, w spółkach nastąpią (część z nich została już przeprowadzona) poważne ruchy kadrowe. Pod koniec stycznia ma także zostać zakończone tworzenie wspólnej dziesięcioletniej strategii dla wszystkich spółek. Według prezesa PZU, będzie to pierwszy kompleksowy plan działania całej grupy.

Zdzisław Montkiewicz nie podaje jednak, jakie oszczędności przyniesie centralizacja.

Prezes PZU obiecuje też dokończenie przebudowy systemu likwidacji szkód i zmiany w sieci sprzedaży. PZU zawarł z Policją umowę dotyczącą zakupu 600 radiowozów, które zostaną przez towarzystwo wyposażone w aparaty cyfrowe i laptopy. Dzięki temu dokumentacja szkody ma natychmiast trafiać do ubezpieczyciela.

PZU, który przeznaczył na ten cel 20 mln zł, zabiega już o włączenie do programu innych towarzystw. W ramach Polskiej Izby Ubezpieczeń trwają w tej sprawie rozmowy, ale żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

PZU ma także reformować sieć sprzedaży, zwłaszcza że na rynku komunikacyjnym wyrasta nowa konkurencja. Wchodzą na niego tacy gracze, jak należące do Hestii Moje Towarzystwo Ubezpieczeniowe, firma Link 4 sprzedająca polisy przez Internet i telefon czy też Compensa. Reakcją grupy PZU było utworzenie w grudniu biura obsługi sprzedaży i powołanie nowego dyrektora sprzedaży. Dariusz Szczepański, który wcześniej był dyrektorem sprzedaży w jednym z oddziałów regionalnych PZU Życie, ma zadbać m.in. o harmonizację działań sieci towarzystw majątkowego i życiowego oraz o opracowanie jednolitego systemu prowizyjnego dla agentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu