2020: dotacje dla firm w regionach

opublikowano: 09-01-2020, 22:00

W tym roku przedsiębiorcy z kilku województw mogą zapomnieć o grantach. Natomiast na szczęściarzy czekają pieniądze przede wszystkim na B+R i innowacje

W ostatnim roku obecnej perspektywy finansowej nie wszystkie firmy będą mogły stanąć w szranki o pieniądze unijne z regionalnych programów operacyjnych (RPO). W sześciu województwach zabrakło konkursów dla firm z tego źródła. Powód? Instytucjom, które zarządzają dotacjami, wyczerpały się budżety RPO. Przedsiębiorcy nie powinni jednak tracić nadziei, bo po pierwszym kwartale mogą pojawić się oszczędności lub zwrot pieniędzy z ubiegłorocznych naborów, które zasilą pulę nowych konkursów.

— Jednak jeżeli przedsiębiorcy nie znajdą dla siebie wsparcia w RPO, powinni go szukać w bogatej ofercie programu Inteligentny Rozwój. Znajdą tam dotacje na projekty B+R, a także na wdrożenie innowacji i tworzenie centrów badawczych. Nadal będą mogli startować w konkursach najpopularniejszych dla przedstawicieli biznesu, czyli w szybkiej ścieżce, i ubiegać się o kredyt na innowacje technologiczne — podkreśla Bogusława Mazurek, dyrektor w dziale doradztwa biznesowego i zarządzania innowacjami w Crido.

Wielka niewiadoma

Dodaje, że harmonogramy wszystkich RPO są już znane.

— Dlatego przedsiębiorcy nie powinni zwlekać z przygotowaniem wniosków o dofinansowanie. Tym bardziej że trudno jest dokładnie określić, kiedy ruszą konkursy z nowej perspektywy — zaznacza Bogusława Mazurek.

Barbara Brzezińska, menedżer w zespole innowacji, B+R, dotacji i ulg PwC, też zwraca uwagę na kurczący się budżet RPO. Poza tym — jak dodaje — instytucje zarządzające tymi programami chętnie przeznaczają oszczędności z mniej popularnych konkursów na nabory, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Granty sfinansują projekty B+R, czyli związane z opracowaniem nowych produktów i procesów. Warunkiem otrzymania dotacji jest współpraca przedstawicieli biznesu i nauki. Ponadto nie zabraknie wsparcia na zakup infrastruktury badawczej i wdrażanie wyników B+R do działalności gospodarczej.

Zyska fotonika

Ciekawie zapowiada się konkurs dla lubelskich firm, które chcą prowadzić wspomniane projekty w dziedzinie fotoniki.

Do podziału między wnioskodawców jest 12 mln zł. Projekty powinny wpisywać się w agendę wspólnego przedsięwzięcia województwa lubelskiego i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Warto podkreślić, że Lubelszczyzna jest kolebką fotoniki w Polsce.

— Po zakończonym projekcie badawczym firmy będą mogły otrzymać dotację na wdrożenie wyników prac B+R. Jednak biorąc pod uwagę budżet konkursu z działania 1.2, nie będzie to łatwe zadanie — ocenia Barbara Brzezińska.

Także w województwie łódzkim przedsiębiorcy mogą liczyć na ostatnie granty na B+R i wyposażenie zapleczy badawczych. W puli obu konkursów (poddziałania 2.1 i 2.2 RPO WŁ) jest łącznie ponad 30 mln zł. W ciągu ostatnich dwóch lat tego typu nabory miały zdecydowanie większe budżety. Barbara Brzezińska nie przewiduje jednak zmian w kryteriach oceny i zasadach przygotowania wniosków o dofinansowanie. Na Podkarpaciu sporo pieniędzy zarezerwowano dla firm na przedsięwzięcia inwestycyjne w aparaturę niezbędną do prowadzenia badań. W puli jest 40 mln zł. Dofinansowanie dla małych przedsiębiorstw wyniesie aż 70 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.

— Ostatni konkurs z działania 1.2 RPO Województwa Podkarpackiego odbył się jesienią. Do wsparcia wybrano tylko cztery projekty. Dokumentacja konkursowa raczej nie powinna się zmienić. Warto, aby przedsiębiorcy zwrócili uwagę na plan prac B+R wykonywanych dzięki zakupionej infrastrukturze. Powinien on być spójny i kompleksowy. Premiowane będą projekty, które przewidują przełomowe wyniki prac badawczych. Jest to kryterium bardzo wybiegające w przyszłość, bo przedsiębiorca już na etapie planowania inwestycji musi wskazać, jakie skutki dla gospodarki będą miały wspomniane wyniki prac B+R. Nierzadko chodzi o perspektywę pięciu lat — wyjaśnia Barbara Brzezińska.

Nauka i biznes

W konkursie liczą się też współpraca z jednostkami naukowymi, dotychczasowe doświadczenie w pracach B+R i nakłady finansowe przeznaczane na tę działalność.

Więcej punktów otrzymają projekty dotyczące lotnictwa i kosmonautyki, a także przedsięwzięcia, które zakładają wyższy wkład własny od wymaganego. Również w województwie śląskim nie zabraknie grantów na projekty B+R i zakup infrastruktury do badań. W puli jest 20 mln zł. Instytucja zarządzająca RPO tego województwa zastrzega jednak, że może nie uruchomić naboru. Tłumaczy to tym, że rozpoczęty w 2019 r. podobny konkurs z działania 1.2 zakończy się dopiero w tym miesiącu.

— Może okazać się, że popyt na granty przekroczy możliwości budżetowe konkursu. Wówczas wspomniana instytucja przeznaczy 20 mln zł na projekty składane w aktualnym naborze — wyjaśnia Barbara Brzezińska.

Radzi, aby przedsiębiorcy, którzy mają gotowe pomysły, złożyli wnioski o dofinansowanie jeszcze w tym miesiącu. W grupie szczęściarzy są też przedstawiciele biznesu z województwa kujawsko-pomorskiego. Będą oni mogli powalczyć o wsparcie na tworzenie lub rozwój zapleczy badawczych w swoich firmach. Budżet naboru jest niewielki, bo wynosi tylko 10 mln zł. Przedsiębiorcy mają jeszcze sporo czasu, aby właściwie przygotować się do konkursu.

— Ostatni tego typu nabór odbył się w 2018 r., dlatego należy spodziewać się sporego zainteresowania przedsiębiorców tegorocznym wsparciem — podkreśla Barbara Brzezińska.

Zwraca uwagę na konstrukcję poddziałania 1.2.1 RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego, która jej zdaniem jest nieprzejrzysta. Podkreśla, że w ramach wspomnianego poddziałania odbywa się kilka innych naborów.

— Przedsiębiorcy muszą wnikliwie czytać dokumentację konkursową, aby mieć pewność, czy mogą skorzystać z dofinansowania, czy czasem nie jest ono przewidziane dla instytucji otoczenia biznesu — tłumaczy Barbara Brzezińska.

Na razie harmonogramy RPO przewidują tylko jeden konkurs na projekty związane z produkcją odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach. Firmy z województwa lubelskiego otrzymają na ten cel ok. 46 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane