2020: najcieplejszy rok w historii Finlandii

DI, PAP
opublikowano: 05-01-2021, 15:04

Styczeń w Helsinkach był całkowicie bezśnieżny, czego nie odnotowano od 176 lat prowadzenia pomiarów.

Adobe Stock

W 2020 r. średnia temperatura w Finlandii była rekordowo wysoka i wyniosła 4,8 st. Celsjusza. To o 2,5 stopnia powyżej długoterminowej średniej — przekazała w fińska służba meteorologiczna, wskazując na duże zmiany w okresie zimy. W południowej Finlandii śniegu nie było w ogóle – z tego powodu odwołano m.in. organizowane od dziesięcioleci maratony narciarskie.

W Helsinkach styczeń był całkowicie bezśnieżny, czego nie odnotowano od 176 lat, od kiedy prowadzone są pomiary.

Według Fińskiego Instytutu Meteorologicznego (Ilmatieteen laitos), gromadzącego dane pogodowe od połowy XIX w., rekordowo ciepły rok, w którym średnia temperatura była wyższa o około 2,5 stopnia od 30-letniej średniej (z lat 1981-2010), jest jednym z dowodów na ocieplenie klimatu.

Według długoterminowych prognoz w najbliższych dziesięcioleciach zima w północnej Finlandii ma być coraz krótsza o około pięć dni, a na południu i na wybrzeżu nawet o dziewięć, a w połowie stulecia na znacznym obszarze Finlandii mroźna i śnieżna zima może zdarzyć się nie częściej niż co try lata. [DI, PAP]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane