21 spółek na trzaskające mrozy

Analitycy wytypowali dla „PB” akcje, które mogą być perełkami kiełkującej hossy

Zima w pełni, a inwestorzy mają za sobą już prawie półtora miesiąca giełdowej zwyżki. Jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia — coraz więcej graczy wierzy w hossę z prawdziwego zdarzenia. Szanse na nią są — w końcu żaden kryzys nie trwa wiecznie. „Puls Biznesu” postanowił sprawdzić, które spółki mają szansę zyskać na korzystnym obrocie sytuacji. O wskazanie swoich typów na perełki kiełkującej pośród mrozów hossy poprosiliśmy — jak co miesiąc — specjalistów z krajowych biur maklerskich. Tym razem zwróciliśmy się do najlepszych ekspertów od analizy fundamentalnej. W grudniu spółki wskazane przez nich okazały się strzałem w dziesiątkę.

Lepiej od indeksów

Aż 7 z 21 perełek dało zarobić przynajmniej 20 proc., czyli prawie trzykrotnie więcej od głównego indeksu WIG. O 29 proc. podrożały walory ATM Grupy, typu Macieja Bobrowskiego z DM BDM. Jeszcze lepiej, bo aż 34 proc. i 39 proc., dały zarobić papiery Coliana i Polimeksu -Mostostalu, które wskazał Piotr Łopaciuk. To właśnie analityk Erste Group typował w grudniu najlepiej. Jego portfel urósł aż o 25 proc. Propozycje Mirosława Saja z DNB Nord oraz Macieja Bobrowskiego z DM BDM również dały nieźle zarobić. Podrożały przeciętnie o prawie 13 proc., przynosząc zyski prawie dwukrotnie większe niż WIG.

Konsumenci odzyskają formę

Co teraz specjaliści polecają inwestorom? Analitykom podoba się zwłaszcza branża spożywcza. Na cukiernicze Wawel i Colian postawili Krzysztof Borowski z KBC Securities i Sobiesław Kozłowski z zespołem DM Banku BPS. Kuszący okazali się również producenci bakalii. Zdaniem Łukasza Rosińskiego z DM AmerBrokers rekordowo zapowiadają się wyniki Helio. Po wynikach Bakallandu z czwartego kwartału wiele spodziewa się Krzysztof Borowski. Analitycy zwracają też uwagę na innych przedstawicieli sektora dóbr konsumpcyjnych. O tym, że sroga zima przysłuży się obuwniczemu NG2, przekonani są Marcin Materna z DM Millennium oraz Sobiesław Kozłowski. Odzieżowy Redan, zdaniem analityków DM Banku BPS, może mieć nawet 80-procentowy potencjał wzrostu. Tak samo jak w grudniu, w papiery dwóch czołowych giełdowych producentów gier wierzy Mirosław Saj z DNB Nord. Od czasu jego poprzednich wskazań CD Projekt zyskał 24 proc., a City Interactive tylko nieznacznie przegrało z indeksami, dając zarobić 5 proc.

Ciekawe surowce

Krzysztof Borowski zauważa, że na rosnących cenach węgla na światowych rynkach powinny skorzystać JSW i Bogdanka. Sobiesław Kozłowski wierzy w dostarczający maszyny do górnictwa Famur. Zdaniem Mirosława Saja, zyski powinny przynieść także inwestycje w spółki z sektora alternatywnych źródeł energii. Biznes poszukiwawczego KOV staje się coraz bardziej przejrzysty, czym wyróżnia się na tle kolegi z branży — Petrolinvestu. Skotan z kolei planuje kilka innowacyjnych projektów.

Odbicie w deweloperce

Na straty analitycy nie spisują także branży deweloperskiej, której wskaźnik w zeszłym roku stracił ponad połowę wartości, by od początku 2012 r. odbić się już o 16 proc. Marcin Materna zauważa, że w razie dalszej poprawy sytuacji makroekonomicznej znaczny potencjał wzrostu ma GTC. Ostatniego słowa nie powiedział także sektor energetyczny. Według Marcina Materny, za sprawą niskich temperatur inwestorzy ponownie zainteresują się Kogeneracją. Zdaniem Sobiesława Kozłowskiego zbliżające się rozstrzygnięcie szeregu przetargów w tej ostatniej branży powinno pomóc notowaniom PBG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane