22 kandydatów na jesienny hit

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 10-09-2010, 00:00

Indeksy giełdowe rosną. Poprosiliśmy więc analityków o wytypowanie spółek, którymi warto zainteresować się po wakacjach

Wbrew utartej regule, że wrzesień to najgorszy miesiąc w roku, początek miesiąca jest bardzo dobry dla inwestorów. Na siedem sesji aż sześć było wzrostowych. Indeks WIG20 zyskał w tym miesiącu już ponad 4 proc. i w cuglach pokonał psychologiczną barierę 2500 pkt. Optymiści twierdzą, że wzrosty będą kontynuowane.

Sytuacja z początku września trochę przypomina rajd indeksów z początku wakacji. W sumie wakacje były udane dla inwestorów. Podstawowe indeksy WIG oraz WIG20 zyskały ponad 7 proc. Blisko dwa razy tyle dał zarobić portfel złożony ze spółek, które na sezon urlopowy polecili eksperci specjalnie dla "PB". Warto więc pomyśleć o stworzeniu portfelu na jesień. Poprosiliśmy ekspertów z biur maklerskich, by wytypowali specjalnie dla "PB" spółki, które ich zdaniem są godne uwagi w najbliższych trzech miesiącach. Siedmiu ankietowanych analityków podało 22 spółki. Część z nich się powtarza.

W gronie typowanych spółek znalazły się trzy blue chipy, spółki z mWIG40 i sWIG80 oraz mniejsze z indeksu WIG, które nie mieszczą się w głównych wskaźnikach. Wśród faworytów naszych ekspertów pojawili się przedstawiciele wielu branż. Najliczniej reprezentowany jest sektor spożywczy. Pojawili się też przedstawiciele sektora chemicznego, którym mocno we znaki dał się kryzys. W naszym zestawieniu są również firmy działające w nowych technologiach oraz spółki przemysłowe. Swoich fanów miały także firmy działające na zasadach funduszy inwestycyjnych.

W naszej letniej ankiecie, przeprowadzonej w połowie czerwca, najlepiej typował Tomasz Manowiec z BM BGŻ. Teraz radzi zwrócić uwagę na spółki spożywcze i dystrybutora farmaceutyków. Jego zdaniem, PKM Duda oraz Mieszko są atrakcyjnie wyceniane, biorąc pod uwagę obecne wyniki. Sezon jesienno-zimowy powinien sprzyjać także PGF, które handluje lekarstwami.

Podobnie jak BM BGŻ, także Millennium DM widzi potencjał w spółkach spożywczych. Wśród propozycji tego biura znalazły się również PKM Duda oraz Mieszko. Dodatkową propozycją jest Bakalland. Mocno spekulacyjnym typem Millennium DM jest Impexmetal.

Bogatą propozycję interesujących spółek na jesień ma Beskidzki Dom Maklerski. Wśród pięciu zgłoszonych propozycji można znaleźć ulubieńców inwestorów (KGHM) oraz zapomnianych przez rynek (Pekaes). Są też spółki wychodzące z dołka — Grajewo, Police oraz Koelner.

Przedstawiciel Noble Securities zdecydował się wyróżnić tylko duże spółki. W jego portfelu znalazły się dwa blue chipy: Asseco Poland oraz PBG, oraz jedna z najbardziej istotnych spółek z indeksu mWIG40, czyli Bogdanka.

W biurze XTB uznaniem cieszą się spółki zagraniczne. Chodzi o ukraińskie Astartę oraz Kernel. Z krajowych spółek Marcin Kiepas wymienił Mercor, działający na rynku biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Drugą jest Synthos z branży chemicznej.

Na tę ostatnią spółkę, która błyszczy wynikami, radzi zwrócić uwagę także przedstawiciel DM Amerbrokers. To biuro widzi także szanse przed spółkami z rynku telekomu-nikacyjnego. Mowa o HAWE i TelForceOne. Na instytucje finansowe postawił natomiast analityk z BM DnB Nord. Radzi zwrócić uwagę na MCI oraz Rubicon. To kolejne biuro, które dostrzega potencjał w branży spożywczej. BM DnB Nord wyróżnia Mispol.

Tomasz Manowiec, analityk BM BGŻ Duda, Mieszko, PGF

PKM Duda

Wydaje mi się, że spółka nadal ma potencjał wzrostowy. Pierwsze półrocze wypadło bardzo dobrze. Oczekuję, że w drugim wynik może być zbliżony. Po uwzględnieniu ostatniej emisji oraz wykupu akcji w najbliższym czasie, spółka notowana jest przy dość niskich wskaźnikach, a wyniki powinny się dalej poprawiać. PKM Duda odzyskuje zaufanie rynku.

Mieszko

Uważam, że jest atrakcyjnie wyceniany w stosunku do wyników. Spółka ma za sobą świetne pierwsze półrocze, a poprawa wyników obserwowana jest stale od kilku lat, nawet w czasach kryzysu. Obecnie nadchodzi okres wzmożonej sprzedaży w branży, przez co wyniki w kolejnych okresach powinny także pozytywnie zaskoczyć.

PGF

W PGF widać już w pełni dobre efekty nowej strategii sprzedażowej. Mocno poprawiono wskaźniki zadłużenia. Również tu nadchodzi jesienno-zimowy okres wzmożonego handlu, co sezonowo wpływa na lepsze wyniki.

Marcin Materna: dyrektor działu analiz Millennium DM

PKM Duda, Bakalland, Mieszko, Impexmetal

PKM Duda

Nadal stawiam na tę spółkę, bo hossa nadal o niej zapomina. Poprawa wyników jest zauważalna.

BakaLland, Mieszko

Święta coraz bliżej, a to świetny czas dla słodyczy i bakalii.

Impexmetal

To mocno spekulacyjny typ. Możliwy jest efekt Boryszewa, podobnie jak w poprzedniej hossie.

Łukasz Rosiński: analityk DM Amerbrokers

Synthos, Hawe, TelForceOne

Synthos:

Wyniki z pierwszego półrocza były bardzo dobre. Zysk netto wyniósł prawie 111 mln zł i o ponad 70 proc. przerósł oczekiwania rynku. W maju została uruchomiona nowa linia produkcyjna butadienu w Kralupach, trwa optymalizacja kosztów, a inwestycja w produkcję kauczuku nowej generacji (planowane uruchomienie w czerwcu 2011 r., moce produkcyjne 80.000 ton rocznie) jest realizowana zgodnie z harmonogramem. Nowe inwestycje wpłyną na poprawę rentowności operacyjnej w kolejnych latach.

Hawe

Realizowane i podpisane w tym roku umowy usług operatorskich wskazują, że dynamika rozwoju tego segmentu powinna zostać utrzymana. Po analizie tegorocznych wyników i ich progresji spodziewamy się systematycznego spadku wskaźnika cena/zysk dla tej spółki, który na koniec roku powinien zbliżyć się do 15. Uważamy, że fiasko fuzji ze Sferią jest szansą na rozwój organiczny, co dotychczas było atutem Hawe i zostało potwierdzone wynikami z I półrocza.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

TelForceOne

Zysk netto w pierwszym półroczu wzrósł o 69 proc. r/r. Spółka po restrukturyzacji skoncentrowała się na produktach z wysoką marżą, przeprowadziła reorganizację działu logistyki i handlu oraz zmniejszyła zadłużenie. W planach na następne kwartały jest wprowadzenie do oferty nowych modeli telefonów (obecnie w ofercie znajdują się 22 modele, od września wchodzi kolejne 11). Zwykle drugie półrocze jest dla spółki lepsze niż pierwsze.

Maciej Bobrowski: dyrektor działu analiz BDM

Grajewo, KGHM, Koelner, Pekaes, Police

Grajewo:

Spółka miała dość dobre wyniki w II kwartale. Trzeci powinien być także dobry. Władze spółki sygnalizują, że w kolejnych kwartałach Grajewo będzie już systematycznie wychodziło z dołka. W perspektywie 2-3 lat możliwy będzie powrót do wyników z 2007 r. (EBITDA). Ważne dla inwestorów będzie także dopięcie finansowania inwestycji w Rosji.

Police

To spółka z problemami i o podwyższonym ryzyku. Jednak sprzyjają jej obecnie ceny nawozów, co powinno być widoczne w wynikach z II półrocza. Dlatego oczekujemy pozytywnych wiadomości ze spółki, co powinno przełożyć się na jej wycenę.

KGHM

Miedziowej firmie sprzyjają wysokie ceny miedzi oraz relacja złotego do dolara. Podwyższona prognoza jest zgodna z naszymi. Jeżeli nie dojdzie do istotnych zmian na rynku miedzi i ceny utrzymają się, to widzimy szansę, że ostateczne wyniki KGHM będą jeszcze wyższe.

Koelner

Drugi kwartał był dobry. Spółka jest na dobrej drodze do dalszej poprawy wyników i odbudowy rentowności. Poza odbudową popytu, wkład w poprawę wyników będzie miała także restrukturyzacja.

Pekaes

Spółka trochę zapomniana przez inwestorów. Rynek, na którym działa, jest trudny, ale spodziewamy się poprawy jej wyników.

Bogusław Taźbirek: dyrektor działu analiz Noble Securities

Asseco Poland, Bogdanka, PBG

Asseco Poland

Grupa kapitałowa została rozbudowana o podmioty zagraniczne. Perspektywy dla tego rynku są optymistyczne.

Bogdanka

Spółka ma największą efektywność wśród krajowych kopalń i ciekawą strukturę akcjonariatu.

PBG

Spółka osiąga wysokie marże, rozwija działalność w segmencie energetycznym i drogowym.

Tomasz Jachowicz: analityk BM DnB Nord

MCI, Mispol, Rubicon,

Mispol

Spółka zaczyna inwestować w rozbudowę mocy produkcyjnych w strategicznym segmencie PetFood. Z 16 mln zł w tym roku ma przeznaczyć 5 mln zł na docelowe zwiększenie mocy produkcyjnych o 40 proc., począwszy od 2012 r. Dzięki temu Mispol mógłby realizować zamówienia w krajach Europy Południowej, a być może i Europy Zachodniej. W tym roku przychody mogą wzrosnąć, ale nie więcej niż 10 proc. Mispol może też zdobyć dodatkowy kapitał ze sprzedaży Agrovity.

Rubicon

Grupa pokazała dobre wyniki z I półrocza. W portfelu ma m.in. Mirbud, GinoRossi, Swissmed, Hygenikę. We wrześniu zarząd Rubicon Partners NFI podjął uchwałę dotyczącą emisji obligacji do 30 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na działalność inwestycyjną (w akcje już notowane lub spółki przygotowujące się do debiutu). Nowe portfolio zapowiada się ciekawie.

MCI

Zarząd MCI Management będzie nadrabiał wyniki w drugiej połowie roku, tak by zrealizować prognozę. Uważam, że przy sprzyjających okolicznościach może być ona wykonana nawet z nawiązką, zwłaszcza jeśli chodzi o aktywa pod zarządzaniem. W III kwartale mają zostać uruchomione dwa nowe fundusze, a w IV kwartale być może kolejny. Spółka zarządzająca MCI Management ma bufor bezpieczeństwa. Może zaksięgować przynajmniej 18 mln zł z tytułu premii za wyższe stopy zwrotu od zakładanych dla poszczególnych funduszy.

Marcin Kiepas: analityk XTB

Astarta, Kernel, Mercor, Synthos,

Astarta

Od początku 2009 r. spółka jest w permanentnym trendzie wzrostowym. Wyniki z pierwszego półrocza są doskonałe. Wskaźnikowo spółka nadal wygląda atrakcyjnie i może się rozwijać przez przejęcia. Obserwowany od maja wzrost cen cukru (po ich spektakularnym załamaniu w okresie luty-maj) powinien pozytywnie wpłynąć na wyniki, podobny wpływ może mieć wzrost cen zbóż.

Kernel

Argumenty za tą spółką są podobne jak w przypadku Astarty. Podstawowym ryzykiem jest ewentualne wstrzymanie eksportu zbóż przez Ukrainę. Pewnym ryzykiem jest też to, że kurs wybije się dołem z trwającej od maja konsolidacji. Na razie jednak ryzyko jest niewielkie, a znacznie bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wybicie górą. Tym bardziej że w lipcu nie powiodła się próba wybicia dołem.

Synthos

W II kwartale kolejny raz spółka pozytywnie zaskoczyła wynikami. Potwierdzone wysokimi obrotami wybicie powyżej sierpniowego szczytu można traktować jako sygnał kupna. Inwestorów mogą jedynie martwić wyceny analityków poniżej obecnego kursu.

Mercor

Najgorsze spółka ma już prawdopodobnie za sobą. Zdobywa kontrakty, co powinno przełożyć się na poprawę zysków w III i IV kwartale. Jeszcze lepiej wyglądają perspektywy, gdy ruszą duże inwestycje w energetyce czy branży chemicznej. Podstawowym ryzykiem jest to, że kurs akcji może zacząć rosnąć dopiero, gdy inwestorzy zobaczą poprawę wyników w kolejnych kwartałach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane