22 mln zł dla PiS; 20 dla PO, ponad 11 dla Samoobrony

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-09-2005, 18:28

Dla partii politycznej dobry wynik w wyborach parlamentarnych oznacza nie tylko więcej mandatów poselskich, ale też większą subwencję budżetową dla ugrupowania. 26-proc. poparcie uzyskane w wyborach przez PiS przełoży się na 22 mln 186 tys. zł corocznej subwencji dla tego ugrupowania. Druga pod względem wyniku w wyborach PO dzięki zdobyciu 24 proc.

Dla partii politycznej dobry wynik w wyborach parlamentarnych oznacza nie tylko więcej mandatów poselskich, ale też większą subwencję budżetową dla ugrupowania. 26-proc. poparcie uzyskane w wyborach przez PiS przełoży się na 22 mln 186 tys. zł corocznej subwencji dla tego ugrupowania. Druga pod względem wyniku w wyborach PO dzięki zdobyciu 24 proc. głosów może liczyć na 20 mln 840 tys. zł.- wynika z wyliczeń PAP.

    Coroczne subwencje wypłacane są z budżetu państwa tym partiom, które w wyborach parlamentarnych uzyskają ponad 3 proc. poparcia. W tegorocznych wyborach udało się to siedmiu ugrupowaniom, oprócz PiS, PO, Samoobrony, SLD, LPR i PSL, które weszły do Sejmu, próg ten przekroczyła SdPl.       

    Ustawa o partiach politycznych, która formułuje zasady wyliczania subwencji budżetowej dla ugrupowań, zawiera "wycenę" głosów, które przeliczane są na konkretne sumy. Głosy tych, którzy wzięli udział w niedzielnych wyborach parlamentarnych, "warte są" od 4 do 10 złotych - zależy od wysokości poparcia uzyskanego przez  dane ugrupowanie. Obowiązuje zasada - mi większe poparcie, tym "tańszy" głos.

    Jak wynika z wyliczeń PAP, trzeciej pod względem wyniku wyborczego Samoobronie za ponad 11 proc. poparcie uzyskane w niedzielę przysługiwać będzie subwencja w wysokości 11 mln 792 tys. zł. Sojusz Lewicy Demokratycznej, który uzyskał 11,31 proc. poparcia, może liczyć na 11 mln 707 tys. zł corocznej subwencji budżetowej.

    Kolejne pod względem wyniku w wyborach ugrupowanie - Liga Polskich Rodzin - za 7,9 proc. poparcia otrzyma 8 mln 706 tys. zł. Ostatnia partia, której udało się wejść do Sejmu - Polskie Stronnictwo Ludowe - uzyskując 6,9 proc. poparcia w wyborach zapewniło sobie 7 mln 753 tys. zł. 

    Socjaldemokracja Polska może liczyć na 4 mln 593 tys. zł. Aby otrzymać subwencję, partia, która przekroczyła 3-proc. próg poparcia w wyborach, musi do 31 marca każdego roku kadencji wystąpić z wnioskiem o jej wypłacenie. Warunkiem otrzymania subwencji jest także złożenie w terminie 3 miesięcy od dnia wyborów sprawozdania na temat finansowania komitetu wyborczego. Dopiero po opublikowaniu w "Monitorze Polskim" informacji o przyjętych i odrzuconych sprawozdaniach może zostać wypłacona pierwsza, kwartalna rata subwencji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane