22 proc. to nowa wysokość dozwolonych odsetek

Polska Agencja Prasowa SA
28-02-2006, 18:05

22 proc. to nowa wysokość maksymalnych odsetek w Polsce. W związku z wtorkową decyzją Rady Polityki Pieniężnej, która obniżyła od 1 marca o 25 pkt. bazowych wszystkie stopy procentowe, niższa jest też stopa lombardowa, która służy do ustalania maksymalnych odsetek.

22 proc. to nowa wysokość maksymalnych odsetek w Polsce. W związku z wtorkową decyzją Rady Polityki Pieniężnej, która obniżyła od 1 marca o 25 pkt. bazowych wszystkie stopy procentowe, niższa jest też stopa lombardowa, która służy do ustalania maksymalnych odsetek.

    Zaledwie tydzień temu - 20 lutego - w życie weszła tzw. ustawa antylichwiarska, czyli nowelizacja kodeksu cywilnego i ustawy o kredycie konsumenckim. Ustala ona dopuszczalną wysokość odsetek na czterokrotność stopy lombardowej.

    Kiedy ustawa wchodziła w życie, dopuszczalna wysokość odsetek wynosiła 23 proc., bo stopa lombardowa wynosiła 5,75 proc. W niektórych bankach, nawet tych, które obniżały ostatnio oprocentowanie, odsetki kredytu w karcie kredytowej przekraczają 22 proc.

    W piątek Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych, zrzeszająca m.in. pośredników finansowych, poinformowała o zaskarżeniu ustawy antylichwiarskiej do Trybunału Konstytucyjnego.  

    Za pobieranie zbyt wysokich odsetek grozi od 20 lutego do 2 lat więzienia lub grzywna. Ustawa ogranicza również wysokość opłat i prowizji. Koszty takie nie mogą przekraczać 5 proc. kwoty udzielonego kredytu.

    Uchwalona przez Sejm 7 lipca 2005 r. tzw. ustawa antylichwiarska jest nowelizacją kodeksu cywilnego oraz ustawy o kredycie konsumenckim. Zwolennicy ustawy, która była połączeniem projektów zgłoszonych przez PiS i SLD uważali, że będzie ona chronić przed wyzyskiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / 22 proc. to nowa wysokość dozwolonych odsetek