24 maja PKN Orlen zapłaci za udziały w Unipetrolu

Polska Agencja Prasowa SA
18-05-2005, 15:26

Niemal 90 proc. z ceny, jaką za czeski holding petrochemiczny Unipetrol zapłaci polski koncern PKN Orlen pochodzić będzie ze środków własnych polskiej spółki, a jedynie niewiele ponad 10 procent stanowić będzie kredyt - poinformował w środę w Pradze prezes PKN Orlen, Igor Chalupec.

Niemal 90 proc. z ceny, jaką za czeski holding petrochemiczny Unipetrol zapłaci polski koncern PKN Orlen pochodzić będzie ze środków własnych polskiej spółki, a jedynie niewiele ponad 10 procent stanowić będzie kredyt - poinformował w środę w Pradze prezes PKN Orlen, Igor Chalupec.

    Chalupec zapowiedział, że zamknięcie transakcji (przekazanie drugiej raty wynoszącej 90 proc. z ustalonej na 13,05 mld koron ceny za prawie 63 proc. akcji Unipetrolu) nastąpi 24 maja. Pierwszą ratę w wysokości 10 proc. za nabywane aktywa PKN Orlen wpłacił 28 czerwca 2004 roku.

    PKN Orlen podpisał 4 czerwca 2004 roku umowę z czeskim Funduszem Majątku Narodowego dotyczącą kupna 62,99 proc. akcji Unipetrolu o wartości 13,05 mld czeskich koron, czyli ok. 480 mln USD.

    Chalupec dodał, że integracja z Unipetrolem jest obecnie najważniejszym projektem realizowanym przez PKN Orlen.

    "Do tej integracji jesteśmy w pełni przygotowani pod względem finansowym i organizacyjnym" - powiedział Chalupec, podkreślając, że integracja z czeskim holdingiem nie tyle oznacza jego przejęcie, ile stworzenie regionalnej grupy kapitałowej działającej w branży przetwórstwa i dystrybucji artykułów ropopochodnych. Macierzystymi krajami dla tej grupy będą zarówno Polska, jak i Czechy.

    "Tworzymy potencjał, który, mamy nadzieję, wkrótce przekroczy granice Polski i Czech" - dodał.

    Chalupec potwierdził, że po zamknięciu transakcji zarówno Orlen, jak czeski Fundusz Majątku Narodowego (FNM, odpowiednik polskiego Skarbu Państwa) zwrócą się o audyt mający - w ciągu dwóch miesięcy - ustalić wartość aktywów netto Unipetrolu na ostatni dzień maja. Porównanie wyników tego audytu z wartością aktywów nettoUnipetrolu na 31 grudnia 2003 roku pozwoli - jak przewiduje umowa prywatyzacyjna - na dokonanie ostatecznej korekty ceny.

    Prezes PKN powiedział, że PKN Orlen przygotowany jest do wykupu akcji od akcjonariuszy mniejszościowych Unipetrolu, jednak odmówił podania ceny, która zaproponowana zostanie w wezwaniu. Stwierdził, że cena ta ma odzwierciedlać rzeczywistą wartość firmy, a nie "spekulacyjne oczekiwania". W obrocie giełdowym znajduje się 37,01 proc. akcji Unipetrolu.

    Obecnie cena akcji Unipetrolu waha się w granicach 122 koron. W połowie marca, wskutek spekulacyjnych zakupów, przekroczyła nawet 210 koron. W reakcji na wypowiedź prezesa PKN Orlen, że akcje czeskiego koncernu nadal będą notowane na giełdzie w Pradze, ich cena wzrosła w środę o 11 proc.

    Chalupec potwierdził, że na podstawie wcześniej zawartych umów PKN Orlen sprzeda firmie Agrofert cześć produkcji chemicznej (głównie nawozów sztucznych) holdingu Unipetrol, a część stacji benzynowych wchodzącej w skład holdingu spółki Benzina odsprzeda firmie ConocoPhillips.

    Dodał, że PKN Orlen (zapewne już za pośrednictwem Unipetrolu) zainteresowany jest kupnem wszystkich 69 stacji sieci Aral w Czechach oraz udziałem w ewentualnej prywatyzacji spółki Czepro, która ma obecnie - oprócz bazy magazynowej i przesyłowej paliw - także ponad 180 stacji benzynowych EuroOil.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / 24 maja PKN Orlen zapłaci za udziały w Unipetrolu