24 spółki z GPW warte uwagi

opublikowano: 09-03-2021, 20:00

Analitycy BM mBanku podsumowali sytuację w dziewięciu giełdowych branżach i wskazali swoich faworytów.

W raporcie z 2 marca eksperci podtrzymali pozytywne nastawienie do rynku akcji. Zalecają przeważanie w portfelach spółek z sektorów cyklicznych, bo uważają, że będą to główni beneficjenci normalizacji sytuacji epidemicznej i gospodarczej. To także emitenci, którzy są relatywnie mniej narażeni na ryzyko związane z wysokimi wskaźnikami wycen na rynku akcji, uważają analitycy.

Specjaliści są umiarkowanym optymistami jeśli chodzi o kluczową dla sektora bankowego kwestię, a więc wyrok Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. “Kto wierzy w pozytywne rozwiązanie, np. w orzeczenie popychające w kierunku ugód KNF, powinien już zajmować pozycję. My jesteśmy umiarkowanymi optymistami w tej sprawie – dalej zalecamy przeważanie banków, ale z zaznaczeniem, że ryzyko jest mocno wychylone w obie strony” - zaznaczają eksperci.

W sektorze chemicznym za wyzwanie dla spółek uważają rosnące ceny surowców, takich jak gaz i węgiel koksujący. Powodów do niepokoju dodają rosnące ceny certyfikatów CO2. Dla branży surowcowej (w szczególności dla JSW) korzystne jest ożywienie w europejskim przemyśle stalowym. Metale przemysłowe wydaję się być jednak dla ekspertów BM mBanku mocno wykupione, co tworzy ich zdaniem ryzyko krótkoterminowej korekty.

Faworytem wśród spółek paliwowych jest PGNiG, ze względu na ceny gazu, dobre wyniki i aktualizację strategii. W energetyce - CEZ, ponieważ w przypadku polskich spółek eksperci nie oczekują przełomu w temacie transformacji.

Analitycy BM mBanku nie stawiają też na Allegro, ponieważ obawiają się skutków uruchomienia sklepu Amazon.pl. Za atrakcyjny uważają natomiast sektor IT (w tym zwłaszcza lidera - Asseco Poland). W branży gier znak zapytania stawiają przy PlayWayu po nieudanej premierze “Rustlera”, radzą też realizować zyski z 11 bit studios, a za najbardziej atrakcyjną spółkę uważają Ten Square Games.

Specjaliści uważają, że po wzroście notowań akcje CCC i LPP już zdyskonowały poprawę wyników.

Kluczowe rekomendacje Biura Maklerskiej mBanku:

Pozytywne: AC, Asseco Poland, Answear, Astarta, CEZ, Cognor, Dino, Eurocash, Famur, JSW, MOL, Kernel, Lotos, LPP, Mo-Bruk, Orange Polska, PGNiG, Pekao, PKO BP, Santander BP, Stalprodukt, Ten Square Games, TIM, VRG

Negatywne: 11 bit studios, Allegro, Amica, Grupa Azoty

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane