25 najpotężniejszych krajów na świecie

  • DI
opublikowano: 21-01-2020, 22:00

„US News and World Report”, amerykański tygodnik polityczno-ekonomiczny, po raz kolejny opublikował raport najpotężniejszych państw na świecie w 2020 r.

W rankingu, który jest częścią corocznego badania „Best Countries”, pod uwagę brano m.in. znaczenie państw na arenie międzynarodowej, wpływ na globalną gospodarkę oraz siłę militarną. Na liście 25 krajów nie ma Polski. Potężniejsze od nas (miejsca od 25. do 11.) są: Egipt, Brazylia, Norwegia, Singapur, Holandia, Szwecja, Hiszpania, Katar, Włochy, Turcja, Australia, Indie, Szwajcaria, Kanada, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Najpotężniejsza dziesiątka

10. Arabia Saudyjska

PKB: 782,5 mld USD Liczba ludności: 33,7 mln Gigant Bliskiego Wschodu. W jego posiadaniu znajduje się zarówno większość ziemi, jak też bogactw Półwyspu Arabskiego.

9. Korea Południowa

PKB: 1,6 bln USD Liczba ludności: 51,6 mln Autorzy raportu podkreślają, że od lat zaangażowana jest w konflikt z KRLD, na którym regularnie skupiają się oczy całego świata.

8. Izrael

PKB: 369,7 mld USD Liczba ludności: 8,9 mln Mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów kraj ten odgrywa dużą rolę na międzynarodowej arenie. Ma silną gospodarkę, ale też napięte stosunki z wieloma arabskimi sąsiadami.

7. Japonia

PKB: 5 bln USD Liczba ludności: 126,5 mln To jeden z najbardziej rozwiniętych technologicznie krajów świata. Choć jego większość jest pokryta górami i mocno zalesionymi obszarami, zamieszkuje ją około 126 mln obywateli, którzy prowadzą zdecydowanie miejski styl życia.

6. Francja

PKB: 2,8 bln USD Liczba ludności: 67 mln Jej wpływy — poprzez naukę, politykę, gospodarkę, a przede wszystkim kulturę — obecne są na całym świecie.

5. Wielka Brytania

PKB: 2,8 bln USD Liczba ludności: 66,5 mln Zjednoczone Królestwo wywiera na świat znaczny międzynarodowy wpływ gospodarczy, polityczny, naukowy i kulturalny. Wychodząc z Unii Europejskiej, wpłynie też na przyszły kształt Europy.

4. Niemcy

PKB: 4 bln USD Liczba ludności: 82,9 mln Najbardziej zaludnione państwo w Unii Europejskiej, jedna z największych gospodarek na świecie. Od czasu zjednoczenia rola kraju stale rośnie na arenie międzynarodowej.

3. Chiny

PKB: 13,6 bln USD Liczba ludności: 1,4 mld. To ojczyzna jednej z najstarszych cywilizacji świata. Najbardziej zaludniony kraj na świecie, od 1949 r. rządzony przez Komunistyczną Partię Chin.

2. Rosja

PKB: 1,7 bln USD Liczba ludności: 144,5 mln Największy kraj na świecie pod względem powierzchni. Ma wspólne granice lądowe z kilkunastoma krajami, a także wspólne granice morskie z Japonią i Stanami Zjednoczonymi.

1. Stany Zjednoczone

PKB: 20,5 bln USD Liczba ludności: 327,2 mln Najbardziej znacząca potęga gospodarcza i militarna na świecie. Od 2016 r. krajem rządzi Donald Trump. Retoryka i jego podejście do takich kwestii, jak imigracja czy handel zagraniczny, rodzą pytania o przyszły kierunek rozwoju kraju na arenie międzynarodowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane