25 proc. wzrost cen gazu na Ukrainie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-12-2005, 19:32

Ceny gazu na Ukrainie wzrosną o 25 proc. - zdecydowała w środę ukraińska Państwowa Komisja ds. Regulacji Energetyki. Rząd w Kijowie zlecił szefom administracji obwodowych ograniczenie spożycia gazu w regionach w związku z możliwym przerwaniem dostaw przez Rosję.

Ceny gazu na Ukrainie wzrosną o 25 proc. - zdecydowała w środę ukraińska Państwowa Komisja ds. Regulacji Energetyki. Rząd w Kijowie zlecił szefom administracji obwodowych ograniczenie spożycia gazu w regionach w związku z możliwym przerwaniem dostaw przez Rosję.

Od 1 stycznia za jeden metr sześcienny gazu Ukraińcy zapłacą od 22 do 24 kopiejek (od ok. 0,044 USD do 0,048 USD). Dotychczasowa stawka wynosiła od 17,5 do 19 kopiejek (0,034-0,038 USD).

Wcześniej w środę premier Jurij Jechanurow oświadczył, że podwyżka jest nieunikniona, a przeciętny ukraiński obywatel zapłaci miesięcznie za gaz o 6 hrywien (ok. 1,2 dolara) więcej niż do tej pory.

W związku z oczekiwanym kryzysem gazowym, do którego może dojść już 1 stycznia, Rada Ministrów Ukrainy zwróciła się do władz lokalnych o oszczędne wykorzystywanie gazu.

Według ocen specjalistów z ukraińskiego rządu zużycie gazu na Ukrainie znacznie przekracza normy światowe. Gaz stanowi 41 proc. nośników energetycznych zużywanych w tym kraju. W pozostałych państwach współczynnik ten wynosi 21 proc.

Przeciętna cena gazu na Ukrainie to 36,6 USD za 1000 metrów sześciennych dla ludności, oraz 77,2 USD za 1000 metrów sześciennych dla przemysłu. Za taką samą ilość gazu Rosjanie płacą odpowiednio 39,6 USD i 50 USD. Cena gazu dla Polski wynosi 231 i 245,2 USD.

Podwyżki cen gazu i polecenia oszczędnego gospodarowania tym surowcem to efekt braku porozumienia między Ukrainą a Rosją w sprawie cen za rosyjski gaz oraz stawek za jego transport przez terytorium Ukrainy.

W środę premier Jechanurow ponownie odrzucił propozycję gwałtownego wzrostu ceny za rosyjski gaz i powiedział, że brak kompromisu ze strony Moskwy w sprawie nowych propozycji będzie podstawą do wszczęcia międzynarodowego arbitrażu.

Jechanurow oświadczył, że żądanie Rosji, aby podnieść cenę gazu dostarczanego Ukrainie z obecnych 50 dolarów do 230 dolarów za 1000 metrów sześciennych jest nie do zaakceptowania.

Jarosław Junko

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane