250 mln zł na fotoradary i poprawę stanu dróg

KAP
opublikowano: 20-03-2008, 08:10

Rząd inwestuje w bezpieczeństwo drogowe. Mimo kolejnych fotoradarów kierowcy nie będą jednak jeździć żółwim tempem.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) musi sprostać unijnym wymogom i inwestować w szybkie trasy, by ograniczyć liczbę ofiar śmiertelnych na polskich drogach. Pierwsze działania na krajowej ósemce, przecinającej Polskę od niemieckiej granicy aż po Suwałki, przyniosły rezultaty.

— Liczba wypadków śmiertelnych spadła o 30 proc. — mówi Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury.


Bezpieczna akcja
Dlatego też dyrekcja rusza z akcją „Bezpieczne drogi” na kolejnych trasach.

— Tegoroczny budżet na ten cel to 250 mln zł. Będzie przeznaczony na poprawę stanu technicznego dróg. Zostanie postawionych także 450 kolejnych masztów z fotoradarami. Nie chodzi nam jednak o to, by zwiększyć liczbę mandatów, ale o to, by kierowcy stosowali się do przepisów — twierdzi Janusz Koper, szef GDDKiA.

Podkreśla, że wbrew pozorom zwiększenie liczby fotoradarów nie oznacza, że na coraz większej liczbie dróg kierowcy będą musieli jeździć w żółwim tempie.

— Po modernizacji będziemy dążyć nawet do zwiększenia dozwolonych prędkości na wielu odcinkach. Chodzi głównie o to, by ograniczyć sytuacje, z którymi często do czynienia mamy obecnie, kiedy dopuszczalna prędkość sięga 90-110 km/h, a kierowcy jadą 200 km/h — dodaje Janusz Koper.


Dwa plus jeden
Dyrekcja — wzorem francuskim — wdroży też tzw. model dwa plus jeden, czyli na niektórych odcinkach dróg do dwóch pasów będzie dobudowany trzeci — służący do wyprzedzania.

Inwestycje w bezpieczeństwo drogowe dadzą w kolejnych latach oszczędności szacowane na 16 mld zł. Koszty wypadków drogowych były oceniane rocznie na 20 mld zł. Cezary Grabarczyk poinformował, że przygotowany jest kolejny raport oceniający szkody wypadkowe i wkrótce będzie opiniowany przez rząd. Jego treści na razie nie ujawnia.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / 250 mln zł na fotoradary i poprawę stanu dróg