280 mln zł dla firm z Wielkopolski

Miłosz Marczuk
opublikowano: 22-07-2009, 00:00

JEREMIE wesprze małe i średnie firmy z pieniędzy UE. Na razie z Wielkopolski, ale potem jeszcze z czterech województw.

JEREMIE wesprze małe i średnie firmy z pieniędzy UE. Na razie z Wielkopolski, ale potem jeszcze z czterech województw.

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP) z woj. wielkopolskiego w drugim kwartale przyszłego roku otrzymają pożyczki z programu JEREMIE. Zarządzać nim będzie Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Za kilka tygodni okaże się, kto pożyczy firmom pieniądze w czterech innych województwach.

— Z programu przeznaczono ponad 280 mln zł dla małych i średnich firm z Wielkopolski. Ponieważ te środki są udzielane w postaci m.in. pożyczek i poręczeń, to oznacza, że po okresie ich wykorzystania ponownie wracają do programu. De facto możemy mówić o większej sumie niż 280 mln zł. To będzie zależało od skali zainteresowania i od tego, na jak długie okresy te instrumenty będą stosowane — zapowiada Robert Koziński, dyrektor departamentu wspierania przedsiębiorczości i innowacji w BGK.

Proponowane w ramach programu instrumenty (pożyczki, poręczenia) będą mogły być używane w sposób ciągły i odnawialny, a nie tylko raz w formie grantu dla indywidualnych firm.

— Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa nawet w okresie dobrej koniunktury nie inwestują zbyt dużo. Przyczyn jest wiele. Jedną z nich jest brak dostępu do kredytów m.in. ze względu na brak historii kredytowej czy brak zabezpieczeń wymaganych przez banki. JEREMIE daje szansę na poprawę tej sytuacji. Jest lepszym rozwiązaniem niż granty czy dotacje inwestycyjne, bowiem nie zaburza konkurencji na rynku — ocenia projekt Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, dyrektor Departamentu Eksperckiego Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Jej zdaniem, ważne jest to, kiedy pieniądze zostaną uruchomione.

— Harmonogram przedstawiony przez BGK i Wielkopolskę wskazuje, że zbyt późno — dodaje.

Wielkopolska to nie jedyne województwo, które wprowadzi program JEREMIE. Do 2015 r. około 1,5 mld zł powinno trafić do pięciu województw (oprócz wielkopolskiego także do pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego i zachodnipomorskiego) na rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Kto będzie zarządzać tymi pieniędzmi w czterech pozostałych województwach? Do rozstrzygnięcia tych konkursów dojdzie w najbliższych tygodniach.

Miłosz Marczuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane