3 mld zł na młodych bez pracy

opublikowano: 08-09-2015, 22:00

Rząd zgodził się refundować część kosztów zatrudnienia osób do 30. roku życia. Skorzystać ma ok. 100 tys. bezrobotnych.

Rada Ministrów pozytywnie wczoraj zaopiniowała poselski projekt (PO, PSL) zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Celem projektu jest finansowe zachęcenie przedsiębiorców do zatrudniania młodych ludzi do 30. roku życia. Od 1 stycznia 2016 r. firmy przyjmujące do pracy takie osoby mają otrzymywać refundację części kosztów wynagrodzenia młodych ludzi oraz składek na ich ubezpieczenia społeczne. Dofinansowanie kosztów z tytułu zatrudnienia osób młodych, skierowanych do pracy przez urzędy pracy, ma być realizowane przez pierwsze 12 miesięcy, a pracodawca byłby zobowiązany do utrzymywania zatrudnienia pracownika przez kolejne 12 miesięcy.

W ocenie posłów koalicji oraz rządu, uzyskanie refundacji części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne będzie pozytywnym bodźcem zachęcającym do zatrudniania młodych ludzi. Ponadto rozwiązanie to ma przyczynić się również do zmniejszenia pozapracowniczych form zatrudnienia, a także zwiększyć poziom zatrudnienia na czas nieokreślony. Projektodawcy zakładają, że z nowego instrumentu wsparcia rynku pracy skorzysta 20 proc. ludzi poszukujący pracy przed 30. rokiem życia — umowę na pierwszy rok „refundowany” zawrze ok. 115 tys. osób. Rząd szacuje, że w 2016 r. z Funduszu Pracy na aktywizację ludzi młodych pójdzie ok. 3 mld zł. Czy pracodawcy skuszą się na proponowaną refundację?

Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert ds. rynku pracy Konfederacji Lewiatan, podkreśla, że wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości konkretnej firmy.

— Zapewne będą firmy, które zechcą skorzystać z tego wsparcia, ale będą też przedsiębiorcy zupełnie tym niezainteresowani. Ucieszą się ci, którzy np. planują zatrudnić młode osoby. Trudno stwierdzić, czy te zachęty skłonią do tego tych, którzy nie zamierzają zatrudniać młodych. Dla przedsiębiorców duże znaczenie, poza refundacją kosztów, mają też inne cechy młodych ludzi, jak np. wykształcenie, doświadczenie, unikalne umiejętności — mówi Grażyna Spytek-Bandurska. W rejestrach bezrobotnych figuruje ok. 0,5 mln osób do 30. roku życia.

Projekt jest na etapie prac w sejmowej komisji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu