300 mln zł dla medycyny

  • Alina Treptow
opublikowano: 25-04-2013, 00:00

Rusza program Innomed — firmy farmaceutyczne mogą zgarnąć pieniądze na badania nad nowymi lekami.

Pod względem innowacyjności i patentów polscy przedsiębiorcy są w ogonie Europy. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) wraz z Polską Platformą Technologiczną Innowacyjnej Medycyny (PPTIM) wspomoże ich w tym wyścigu. Zastosowany doping to 300 mln zł, które czekają na firmy farmaceutyczne oraz konsorcja naukowo-biznesowe w ramach ogłoszonego właśnie programu Innomed.

— 195 mln zł wyłożył NCBiR, pozostałą kwotę PPTIM — tłumaczy Krzysztof Kurzydłowski, dyrektor NCBiR.

Jest jednak haczyk. Nie wszyscy mogą składać wnioski. Z tego powodu, że część sumy pochodzi z PPTIM, o pieniądze mogą się starać albo jego członkowie (m.in. Polpharma, Adamed, Selvita, Biomed Lublin, Biofarm czy Jelfa), albo konsorcja, ale przynajmniej jeden z członków musi być członkiem PPTIM. Nabór wniosków przez NCBiR rozpocznie się 10 maja i potrwa 60 dni.

Jeden projekt może liczyć maksymalnie na 10 mln zł wsparcia. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na prace badawcze nad lekami innowacyjnymi i generycznymi w ulepszonej technologii oraz ich komercjalizację.

— Większość polskich przedsiębiorców nie ma wystarczających funduszy na rozwijanie nowych leków — mówi Krzysztof Kurzydłowski.

Członkowie PPTIM zapowiadają udział w konkursie, m.in. spółka biotechnologiczna Selvita. — Złożymy wniosek na rozwój innowacyjnej cząsteczki z obszaru onkologii — mówi Paweł Przewięźlikowski, prezes Selvity.

Spółka biotechnologiczna Read-Gene, notowana na NewConnect, stanie w szranki z tym projektem, ponieważ sama liczy na wsparcie trzech innowacji. Profesor Jan Lubiński chce dalej rozwijać krople i kapsułki na bazie selenu, żelaza i cynku, których odpowiednia suplementacja zmniejszy ryzyko zachorowania na raka nawet kilkakrotnie. Obaj prezesi przyklaskują konkursowi. Paweł Przewięźlikowski zwraca uwagę, że jest on kierowany do jednej branży, dzięki czemu spółki farmaceutyczne nie muszą konkurować, np. z projektami informatycznymi.

— Które są znacznie mniej ryzykowne niż badania nad nową cząsteczką, przez co branży biotechnologicznej trudno z nimi konkurować — mówi Paweł Przewięźlikowski.

Marcin Szuba, zarządzający PZU Energia Medycyna Ekologia, również chwali inicjatywę, ale zwraca uwagę, że 10 mln zł to kropla w morzu potrzeb. — Prace badawcze nad nowym lekiem innowacyjnym pochłaniają nawet kilka miliardów dolarów — twierdzi Marcin Szuba.

Eksperci zwracają uwagę, że polskie firmy zaczynają pracować nad innowacyjnością. Jak wynika z szacunków NCBiR, tylko na projekty realizowane razem z centrum przedsiębiorcy wydali w 2012 r. 1,2 mld zł, czyli dwa razy więcej niż rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / 300 mln zł dla medycyny